ARGE 250


Perakende yavaşlarken Oleg Cassini nasıl hızlandı? Özel röportaj...

Turkishtime Dergi

Amerikalı gelinlik ve abiye markası geçen yıl yüzde 100’ün de üzerinde büyüyerek 17 milyon TL ciroya ulaştı. Bu yılki ciro hedefleri 40 milyon TL.

 

Oleg Cassini, perakendenin en hızlı büyüyen markalarından biri. Gelinlik ve abiye segmentinde rakipsizler. 2016’da yüzde 100’ün üzerinde büyüdüler. Ciroları 17 milyon TL’ye ulaştı. Bu yıl 40 milyon TL ciroya çıkmayı, 2020’de ise 150 milyon TL’ye ulaşmayı hedefliyorlar. Büyüme büyük oranda yeni mağazalardan gelecek. Sadece 2017’de 12 yeni mağaza açıyorlar. AVM’lerde boy gösteren başka marka olmadığı için önleri açık görünüyor.

Markaya ismini veren Oleg Cassini, 1960 ve 70’lerde Amerika’da fırtına gibi esen bir modacıydı. Jacklyn Kennedy ve Marlyn Monroe için yaptığı tasarımlarla tanınıyor. İsmini verdiği şirket ise bir Amerikan markası. ABD’nin ve dünyanın en büyük gelinlik üreticisi David’s Bridal’ın iştiraklerinden biri. Oleg Cassini’nin Türkiye pazarındaki rakipsizliği de, arkasındaki dev şirketten ve sağladığı ölçek ekonomisinden kaynaklanıyor. Jeff Zelenko, kaliteyi en rekabetçi fiyatla sağladıklarını belirterek, “Kimse bizimle rekabet edemez” diyor.

Türkiye, Oleg Cassini’nin mağaza açtığı ilk ülke. (Oleg Cassini Türkiye’deki ilk mağazasını 2010’da açmıştı.) Bunda Türkiye’nin dünyada en çok düğün yapılan üçüncü – dördüncü ülke olmasının payı büyük. Jeff Zelenko, Türkiye’de her yıl 600 bin düğün yapıldığını belirtiyor. 2020’de hedefleri yılda 20 bin gelinlik satıyor olmak.

Şirket Türkiye’de sattığı gelinliklerin yüzde 25 – 30’unu iç pazardaki üreticilerden tedarik ediyor. Kalan kısım başta Sri Lanka olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerindeki fabrikalarda üretiliyor. Jeff Zelenko, Türkiye’de de fabrika açma planları yaptıkları bilgisini veriyor ama tarih konusunda detay vermiyor.

Aslında gelinlik işi, Oleg Cassini’nin Türkiye’deki satışlarının yüzde 45’ini oluşturuyor; kalan yüzde 55, abiyeden geliyor. Şirket 2020’de Türkiye pazarında abiye satışların yarısına hakim olmayı hedefliyor. Gelinlikte ise pazar çok büyük olduğu için hedef çok daha mütevazı: 2020’de hedefleri, gelinlik pazarının yüzde 3’ünü elde etmek. Bununla birlikte Jeff Zelenko, “Bir gün gelinlik pazarında yüzde 10 – 15 pazar paya erişebileceğimize inanıyoruz” diyor.

Oleg Cassini’nin fiyat – kalite dengesinde iddialı olduğunu belirtmiştim. Kalitedeki iddiası büyük oranda tasarımdaki gücünden geliyor. Şirket dünyanın dört bir yanındaki tasarımcılarla çalışıyor. Baş tasarımcı ise Oleg Cassini markasının merkezinin bulunduğu Hong Kong’da yaşıyor.

Marka, Türkiye pazarında agresif bir pazarlama stratejisi de izliyor. Yoğun reklam kampanyalarına, Şubat aylarında yapılan defileler eşlik ediyor.

Oleg Cassini, internette de satış yapıyor. Ama diğer perakendecilerin aksine internet satışları ciroda çok küçük bir pay oluşturuyor. Bu olgu kuşkusuz, gelinlik ve abiyenin denemeden alınamıyor oluşuyla yakından ilgili…