AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Smokinli bir şövalye olmak için...    

Barış Soydan

 

Tuxedo’nuzu hazırlayın kötülükleri arındırmaya gidiyoruz! Bir erkeğin smokin içinde ekstra şık, güncel ve yakışıklı görünmesi için ihtiyacı olan her şey burada.

YAZI Bağlan Keskin     

Her erkeğin içinde yakışıklı göründüğü kıyafet nedir diye düşündüğümüzde büyük bir çoğunluğun aklına tabii ki smokin gelir. Siyah bir takım, beyaz bir gömlek, bir kravat ve sade bir ayakkabı… Fazla kuralı yok gibi mi geliyor? Aslında bütün bunlar çok büyük yazılı olmayan bir anlaşmanın gerekleri. Kurallı bir kuralsızlık bütün balo salonlarını, tercih edilebilecek erkeklerle dolduruyorken nasıl aşamalardan geçiyor bir bakalım!

 

Koluna takma, boynuna tak!

Bir takımın yanına en çok yakışacak şey, güzel giyinmiş bir kadından daha çok siyah bir kravat ya da papyondur. Ancak tabii ki elle bağlanan bir papyon seçmeniz lazım. Çözüldüğünde de çekiciliğinizden bir şey kaybetmemelisiniz. Herhangi bir takım elbiseyle renkli tercihler yapılabilir ama söz konusu smokinse, smokininizin renginden gidin. Esas çocuk gibi görünmek varken renkli bir papyonla onun kankası olmayı kimse istemez.

 

Baştan sona siyah?

Orijinal smokinin siyah olduğu konusunda hem fikir olalım. Bazı zamanlarda, hava güzelse, bir yıldönümü ise ve mood'umuz yerindeyse beyaz bir suite de smokin diyebiliriz. Peki bunun içine nasıl gömlek giymeli? Siyah gömlek tercih eden o kara şövalyelerden olmayın lütfen. Düz bir beyaz gömlek her zaman klasiktir ama biraz transparan olmanın da artık kimseye zararı yok. Transparan çizgiler smokini hafifletebilir.

 

Kötü çocuk

Siyah ya da beyaz smokinlerin bir klasik olduğunu vurguladık. Ancak düşünürsek gece mavileri de iç gıcıklayıcı. Hatta tekinsiz bir hava katarak daha da çekici olabiliyor. Yine de klasikleşen trendlerle hareket edersek eğer siyahın daha çok tercih edilmesi gerek. Yani kadınlar bu sefer iyi adamları tercih etti.

 

Çift düğmelerden uzak durun

Çizgili bir takımda ya da uçuk renkli bir cekette çift hizalı düğmeler şık görünebilir, ama söz konusu smokinli bir şövalye olmaksa savaş madalyaları biraz azalmalı. Ağır bir kıyafet üzerinizdeki, mümkün olduğunca minimal görünmek lazım. İki hatta tek düğmeli bir ilik bu yüzden en iyisidir.

 

Eğlenceli yakalar

Smokinlerin yakalarında ipek ya da saten oyunlar dönebilir. Eğer bir şeyi kutlamıyorsak boşuna fazladan neşelenmeyelim. Kendi düğününüzde, üstelik istediğiniz kadar da eğlenebilirsiniz, o yakalara sahip olup mutluluktan dans edebilirsiniz.

 

Yaka rozeti

Yaka mendili tabii ki papyonla takım olacak. Ama artık 2016’da öyle şeylere çok gerek yok. Yaka cebiniz boş dursa da olur.

 

Pileli gömlek hala yaşıyor mu?

Evet yaşıyor, ama herkes için değil. Daha renkli karakterlerde pile, eski ve geleneksel durmayabilir. Belirli kalıplara sahip bir insanız ve tavrınızla bu her halinizden belli oluyorsa size pile yakışmaz.

 

En önemlisi ayakkabı

Smokinin etkisi yüzünden fark edilmeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ayakkabılar yine çok önemli. Rugan ve Prens Albert slipper’ları artık tarihe karıştı. Oxford’lar ve George Hogg’lar yine devrede. Ancak en temiz görünüm deri, mat ve düz bir klasik ayakkabı. Spor tabanlı loafer’ları da unutun. Eğer biraz adrenalin istiyorsanız beyaz sneaker’lar sezonlardır peşimizi bırakmadığı gibi smokinin altında da peşimizde.

 

Kuşaklardan uzak durun

Düğününüzde çok eğlenmenizi tavsiye ettik, sıkılmanızı değil. Bu yüzden evlenirken bile kuşaktan uzak durun. Özgürlüğe teslim edin kendinizi. Kimsenin beline bağ olmamanın yanı sıra kimseye de bel bağlamayın.

 

Sevimli askılar

Hipster’lar askılarımızı klasik erkeklerin elinden aldığından beri, gerçekten zeki olan kimse onlara kafa yormuyor bile. Sinir bozucu, her şey hakkında en doğrusunu bilen gıcık bir adam gibi görünmek istemiyorsanız askı takmayın. Belinize en iyi oturan kemere bile ihtiyaç duymayacağınız smokinleriniz olsun.

 

İki küçük kol düğmesi

Kol düğmeleri sandığınız kadar da güzel değiller. Hatta gerekli bile değiller. En güzeli bile demode duruyor.