ARGE 250


Spor giyimle ofise gitmek mi?

Barış Soydan

 

Modanın içinde bulunduğu dönemdeki her şeyden beslendiği yalan değil. Bu yüzden 'moda' zaten… Şimdi ise odağında spor dünyası var.

 

YAZI Bağlan Keskin

Modayı sadece kıyafetler, defileler, tasarımlar, koleksiyonlardan ibaret düşününce elbette biraz 'gereksizlik' izlenimi uyandırabilir. Sonuçta günümüzde beyaz bir gömleğe ya da düz basic bir tişörte sırtını dayayıp şık görünen birçok insan var. Ancak benim modaya kavram olarak tutkun olmamın en büyük sebebi her zaman geçmişten beslenip, bulunduğu zamanın hayat koşullarını kendine uyarlayıp gelecekten haber veriyor olması. Sağlıklı yaşam diye çıldıran, günümüzün popüler kültüre teslim olmuş klanı bunun modadaki yansımasını da hayatlarına entegre etmiş durumda. Detoks suları, odalara tıkılıp saatlerce kalabalık bir şekilde 'soulcycle' yapan insanlar, dağa tırmanırken yoga yapanlar, pilates aşkına sevgililerini ekenler… Aslında her şey hoodie’lerimizi blazerların içine giydiğimiz zaman başladı. Sonra Adidas’ın Stan Smith’leri takım elbiselerimizin bile altında yerini aldı. Alexander Wang H&M için koleksiyon hazırladığında mağazada bedenine bakmadan alışveriş yapan insanlar vardı. Kadınların şık bluzlarının altına tayt giymeye başladıklarında sosyal medyada nasıl eleştirilere maruz kaldıklarını hatırlıyorum. Kafama da oturmamıştı o zamanlar.

 

Yerli markalar da teslim oldu

Ancak sonra ister sürü psikolojisi deyin isterseniz moda olan şeylere kolay teslim olma zayıflığı… Sportswear çok başarılıydı. Kanye West’in Adidas’la üç sezondur sürdürdüğü Yeezy koleksiyonu bunun en başarılı örneklerinden. Kardashian Ailesi sayesinde magazinsel bir kişilik haline gelen rapçi, karısı ve kardeşlerinin huyundan suyundan kapıp modaya da el atmıştı. Sportswear’in coştuğunu fenomen olan isimlerle çalışmasından anlayabilirsiniz. Rihanna’nın Puma’yla vazgeçilmez çalışmaları… Caitlyn Jenner’ın H&M’in yeni atletik giyim koleksiyonunun yüzü olması da bunun bir işareti. Yakın zamanda cinsiyet değiştiren Caitlyn, Bruce Jenner olduğu zamanlarda dünya rekorları kırmış bir dekatletti. H&M’in yeni koleksiyonuna bu geçmişten daha çok uyan bir şey varsa o da modanın LGBTİ haklarına sırtını dayaması ve cinsiyetsizliği savunması... Ülkemizden çekilen Topshop’ın da Beyonce ile işbirliği yaparak hazırladığı yeni koleksiyonu Ivy Park da bu neslin sonuncusu. Beyaz gömleğin altına tayt ve topuklu ayakkabı giyildiği, antrenman tişörtlerinin davetlerde yerini aldığı, Stan Smith’ler dışında renkli Skechers’lerin de ofise girdiği günümüzde yerli markalar da bu akıma teslim durumdalar. Hatta yine ünlü isimlerle bir arada! Burcu Esmersoy’un Biondina’sı, Ebru Şallı’nın Koton’la birlikte hazırladığı koleksiyon, Özge Ulusoy’un Codentry ile işbirliğinin devamı olan Different Sports… Yani bir süre daha en şık yemekte, en ciddi toplantıda, en glam partide her an sahile koşuya gidecekmiş gibi giyineceğiz.