ARGE 250


Belçikalı gazetecinin kaleminden... Halıda Türkiye’nin tek rakibi  

Turkishtime Dergi

 

 

Türkiye ve Belçika arasındaki ilişkiler çok eskilere, tam olarak Kral Leopold II. dönemine dayanıyor. 150 yıl sonra, Belçika ve Türkiye ticari ilişkilerini halen sürdürüyorlar. İki ülke, halı sektöründe dünya lideri. Peki, Belçikalı şirketler Türkiye’nin ekonomik geleceğini nasıl görüyorlar?  

YAZI

Le Soir yazarı, Global Connection gazetecisi Laurent Miller

Dünyanın beşinci tekstil ürünleri ihracatçısı olan Türkiye, bu sektörde merkezi bir yer tutuyor. 60.000’den fazla şirket tekstil sektöründe çalışıyor ve imalatlarının % 60’ını ihraç ediyor; bu sebepten dolayı tekstil piyasası Türk ekonomisinde önemli bir yere sahip. Buna bir de 79 milyonluk, alım gücü giderek artan nüfusu ve jeostratejik konumu eklendiğinde Türkiye, Belçika ve genel anlamda Avrupa Birliği için çok çekici bir ülke.

Belçika’da yaşayan 200.000’den fazla Türk vatandaşı dikkate alınırsa, bu iki ülkenin yakın iş birliğinde olması oldukça normal. Hatta şu an federal parlamentoda görev yapan vekillerin    bir kısmı Türk asıllı. Ancak bu ilişkileri daha iyi anlamak için biraz öncesine bakalım. 1837 yılında, Osmanlı İmparatorluğu 1831’den beri bağımsız olan Belçika’yı tanır. Birkaç yıl sonra, Kral Leopold II. İstanbul’a resmi bir ziyaret gerçekleştirir. O zamandan itibaren iki ülke ekonomik ve ticari anlamda iş birliği yürütmeye başlarlar ve birçok Belçikalı iş adamı İstanbul’da yatırımlar yapar.

 

Yazının devamını Turkishtime'ın Ocak sayısında okuyabilirsiniz.