AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


15 stresi az, parası çok iş

Barış Soydan

Amerikan İşçi İstatistikleri Kurumu’nun bir araştırması 767 meslek grubu arasında en rahat para kazandıranları belirledi. Bazı meslek dallarında stres yaratan nedenler eleştiriye maruz kalmak, uzun mesai saatleri, hayatirisk ve rekabet şeklinde sıralandı.

 

YAZI Merve Macit

 

İyi bir gelir elde etmek için çok zor koşullarda çalışıp yüksek rekabet ve stres altında zamanından önce yaşlanmanıza gerek yok... Hem çok kazanıp hem de az stres yaşamak mümkün. Amerikan İşçi İstatistikleri Kurumu, ekmek aslanın ağzında deyimini geçersiz kılan 16 meslek dalını açıkladı. Amerika’da yakın zamanda sonuçları kamuoyuyla da paylaşılan ankette her meslek grubu stres tolerans seviyesi üzerinden 0 ilâ 100 arasında puanlandırıldı. Stres yaratan nedenler eleştiriye maruz kalmak, uzun mesai saatleri, yaşam riski ve rekabet şeklinde sıralandı. Ve hem tatmin edici bir gelir sağlayıp hem de stresi az olan meslek dalları belirlendi. Ortaya çıkan branşlarla ilgili bulgular, Türkiye için de geçerli. Örneğin ziraat mühendisliği, sigorta uzmanlığı veya diş hekimliği... Peki bu mesleklerin profesyonellerine göre de  yaptıkları iş hem kazançlı hem de daha az stresli mi gerçekten? Uzun yıllara dayalı akademik bir kariyeri olan ve işinden çok memnun olduğunu açıklayan İstanbul Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Macide Soğur, öğrenmeyi ve öğretmeyi sevenler için bu mesleği tavsiye ediyor. Rekabetin sadece idari işlerde olduğunu söyleyen Soğur, işini kaybetme endişesini hiç yaşamadığını belirtiyor. Ancak bu mesleğin de kendi içinde zorlukları olduğunu kaydeden Soğur, “Çok sık olarak sınavlara girmeniz gerekiyor. Ve hep sizi sınayacak insanlar var: Öğrencileriniz. Eğitim sisteminin sürekli değiştirilmesi ise ayrı bir sorun” dedi. Diş Hekimi Murat Özveri de muayenesi olanların çalışma saatlerini istedikleri gibi ayarlayabildiğini belirterek mesleğindeki en avantajlı noktayı vurguluyor. Hasta tedavisinin ruhsal tatmin sağladığını kaydeden Özveri, “Akut ağrıyı kesmek, hekim için manevi haz, hasta açısından yeniden doğmak gibi. Benzer meslekî tatminler, iyi estetik restorasyonlarda da olur. Güzel bir resim yapmaktan alınan hazza benzer” şeklinde konuştu. Bunların yanı sıra devlet tarafından üstlerinde kurulan “peşin vergi” gibi, dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan baskılar olduğunu söyleyen Özveri,
“10 yıl öncesine kadar işimden kesinlikle memnundum ancak şu anda emin
değilim” şeklinde konuştu.

Bilgisayar Mühendisi Erdi Yerebasmaz ise sürekli gelişen ve değişen pazarda yenilikleri yakalamanın zor olduğunu kaydederek, “Bireyselden öte takım olarak çalışmak çok önemli. Bir banka uygulaması hazırlıyorsanız, yaptığınız hata milyonlara mâl olabiliyor. Bu da stresli bir şey” diyor.

Liste, stres güzeyi en düşük meslekten en yükseğe göre sıralandı.

 

İŞTE LİSTEDE İLK 15...

 

1 - Matematikçi

Listenin başında yüzde 57 stres seviyesiyle matematikçiler geliyor. Matematik zor bir branş olsa da iletişim ve rekabetin az olması bu işi listenin başına taşıyor. Amerika’da yıllık gelirleri 104 bin dolar. Matematik teoremlerini araştıran ve bunları bilim dallarına uygulayan çalışanların üniversiteyi bitirmiş olması gerekiyor. Daha fazla kazanmak isteyenler için özel sektörün de kapıları açık. Türkiye’de matematik öğretmenleri ayda 2 bin 600 TL kazanırken, profesörler yaklaşık 5 bin 600 TL alıyor.

 

2 - Biyomedikal mühendisi

Yüzde 58 ile biyomedikal mühendisler tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanmasını, yapımını, işletilmesini ve geliştirilmesini sağlıyorlar. Hastahanelerde veya ilaç endüstrisinde çalışan biyomedikal mühendisler ABD’de yılda 91 bin dolar kazanıyor. Türkiye’de ise başlangıç ücretleri ortalama 2 bin TL. Beş-10 yılın ardından aylık 5 bin TL kazanabiliyor.

 

3 - Coğrafyacı

Coğrafyacıların stres seviyesi 58.3. Yıllık ortalama 75 bin dolar kazanan coğrafyacılar yer şekillerini inceleyip kullanılma biçimlerini araştırarak fazla stres yaşamıyor gibi gözüküyorlar. Türkiye’de genelde öğretmen olarak çalışan coğrafyacıların maaşları ayda ortalama 2 bin TL. Üniversitede ise 3 bin ilâ 3 bin 500 TL kazanıyorlar.

 

4 - Ekonomist

Ekonomi stresli bir iş gibi gözükse de uzmanlar bunun doğru olmadığını kanıtladı. ABD’de ekonomistler yılda 105 bin dolar kazanıyor. Stres seviyeleri ise 58.7. Üretim, kaynak, servis ve malların dağıtım süreçlerini inceleyen ekonomistler, Türkiye’de kamuda ayda 3 bin 500 TL kazanıyorlar.

 

5 - İstatistikçi

İstatistikçilerin stres seviyesi yalnızca yüzde 59. Maaşları ise ortalama 84 bin dolar. İstatistiksel metotları kullanarak verileri analiz eden çalışanlar, bu yöntemle iş dünyasından bilime kadar pek
çok farklı alandaki problemlere çözüm üretmeye çalışıyor.

 

6 - Ziraat mühendisi

Tarım mühendisleri ABD’de yılda 75 bin dolar kazanıyor. Stres seviyeleri ise 60.8. Tarım mühendisleri biyolojik metotları mühendislik teknikleriyle birleştirerek topraktan alınabilecek maksimum verime ulaşmayı hedefliyor.  Devlette çalışanların Türkiye’de aldıkları maaş 3 bin ila 3 bin 500 TL.
5 ilâ 10 yıllık tecrübesi olanlar ise 5 bin TL kazanıyor.

 

7 - Fizikçi

Fizikçilerin stres seviyesi 61.3. Ağırlıklı olarak üniversitelerde çalışan fizikçiler ABD’de yılda 117 bin dolar kazandırıyor. Gözlem ve deneylerin sonuçlarına göre teoriler geliştiren fizikçilerin kamu görevinde kazandıkları maaş ise ayda 2 bin 500 ilâ 3 bin TL.

 

8 - Ekonomi profesörü

Araştırma gösteriyor ki, yalnızca ekonomistlik değil ekonomi akademisyenliği de az stresli bir yaşam için tercih edilebilir meslekler arasında. Stres seviyesi 61.8. Ekonomi dersleri veren çalışanların yıllık ortalama gelirleri 102 bin dolar. Doktora yapmadan bu işi yapmak ise  mümkün değil.

 

9 - Gökbilimci

Gökbilimciler gökyüzüne bakmanın stresi azalttığı yönündeki tespitleri doğruluyor.  Stres seviyeleri ise 62.0. Amerika’da kazandıkları maaş ise yıllık ortalama 107 bin dolar. Bu bilim dalının en ünlüleri arasında Galileo, Newton ve Stephen Hawking yer alıyor.

 

10 - Hukuk akademisyeni

Avukatlığın stresini yaşamak istemeyen hukukçular için iyi bir tercih olabilir. Stres seviyeleri 62.7 olmasına rağmen yılda 126 bin dolar kazanıyorlar.

 

11 - Jeoloji mühendisi

Coğrafyacılar gibi jeologlar da düşük stres seviyesine sahip. Yılda 105 bin dolar kazanan jeologların stres seviyeleri 62.5. İnşaattan çevre düzenlemeye, şehir ve bölge planlamadan madenciliğe kadar pek çok sektörde istihdam şansı bulan jeoloji mühendisleri, son yıllarda çevre bilincini artırmak için çıkarılan yasalarla işletmelerde daha kolay iş bulabiliyor. Şantiyelerde çalışanlar 5 ilâ 10 yıl içerisinde 6 bin TL kazanabiliyor.

 

12 - Sigorta uzmanı

Yılda ortalama 110 bin dolar kazanan sigorta uzmanlarının stres seviyeleri 63.7. Finansal riskleri ve sektördeki belirsizlikleri tespit eden uzmanlar, sigortacılara kıyasla daha rahatlar. Ancak bu mesleği tercih etmek isteyenlerin en azından master yapmaları gerekiyor.

 

13 - Bilgisayar ve bilgi
sistemleri yöneticisi

ABD’de yıllık kazancı 136 bin dolar olan bu branşı meslek olarak seçenlerin stres seviyeleri 64.2 düzeyinde seyrediyor. Üniversite mezunu olmak bu mesleği yapmak için gerekli. Türkiye’de ise ayda ortalama 10 bin TL kazanıyorlar.

 

14 - Yazılım geliştiricisi

Stres seviyesi 65.0 puan olan yazılımcıların ABD’de yıllık gelirleri 99 bin dolar. Yapmaları gereken ise bilgisayar uygulama yazılımı geliştirmek, yaratmak ve doğru programlarla güncellemek. TÜBİSAD verilerine göre, Türkiye’de bilişim sektöründe maaşlar 1.200 TL’den başlıyor. 5 ilâ 10 yıllık yazılım geliştiriciler ayda ortalama 6 bin TL kazanıyor.

 

15 - Diş hekimi

Stres seviyesi 67.0. Bağımsız çalışmak isteyenler için ideal bir branş. Diş hekimlerinin kazançları Türkiye’de de yüksek. Muayenehanesi olan hekimler, ayda ortalama 15 bin TL’yi buluyor. kamu hastanelerinde ise maaşlar 8 bin TL’yi buluyor.  _