Turkishtime AR-GE 250


Son dönemin popüler meslek dalları

Turkishtime Dergi

Eleman.net Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Duyarlar, son yılların en popüler meslek dallarını sıraladı. Dijital pazarlama ve sosyal medyanın yanı sıra iş güvenliği ve yazılım geliştirmeye yönelik pozisyonlar da hem adaylar hem de şirketler açısından talebin arttığı pozisyonlar. Yapay zeka ve robotik, enerji ile biyolojik bilimlerin önümüzdeki yıllarda en çok önem kazanan iş alanları olması beklendiğini ifade eden Duyarlar, “Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ise inovasyon ve gelişim uzmanlığı, internet gazeteciliği, mobil uygulama geliştirme, risk yöneticiliği, SAP/ERP danışmanlığı ve iş zekası uzmanlığı ve veri analistliği gibi mesleklerin yıldızının parlayacağını öngörüyoruz” dedi.

Yapay zeka ve robotik

Yapay zeka da tıpkı robotik gibi hayatın birçok alanında artan oranlarda kullanılmaya başladı. Robotiğe yönelik çalışmalar da gerçek robotlar üzerinde ve simüle edilmiş ortamlarda gerçekleştiriliyor. Yol planlaması, konumlandırma ve haritalama gibi çalışmaların yanı sıra robotların birbirleri ile koordinasyonları, diğer nesnelerle etkileşimleri, öğrenmeleri ve ortaklaşa çalışmaları da yapay zeka ile robotiği birleştiriyor.

Enerji

Tüm dünyanın gündemindeki başlıklarda ilk sıralarda yer alan enerji konusu, özellikle yenilenebilir enerjiye yönelik teknolojilerin gelişmesi ve yatırımlarının artması ile birlikte yeni iş fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Sektör, sadece mühendislere değil, alanlarında uzmanlaşmış satış ve pazarlama danışmanlarından teknisyenlere kadar birçok farklı pozisyona ihtiyaç duyuyor.

Biyolojik bilimler

Biyolojik bilimler alanında görev alanlar akademisyenliğin yanı Ar-Ge merkezlerinde, genetik laboratuvarlarında, tanılama alanında ve tarım, hayvancılık ve ilaç gibi birçok farklı sektörde çalışabiliyor.

İş zekası uzmanlığı ve veri analistliği

Yeni stratejiler belirlemek ve yeni kararlar almak için veriyi en doğru şekilde analiz etmek, iş zekası teknolojilerinden yararlanmak isteyen şirketlerin en çok ihtiyaç duyduğu iki meslek dalı. Geleceğin altını olarak görülen veriyi en iyi sonuçları alacak şekilde kullanabilmek neredeyse tüm kurumların hedefi ve bunu yapabilmek için de bu iki konudaki uzmanlara olan talep günden güne artıyor.