ARGE 250


2017’de maaşlar yüzde 9 zamlanacak

Turkishtime Dergi

Korn Ferry Hay Group tarafından bu yıl toplam 52 sektörden, 1.572 şirketin dahil edildiği ücret ve yan haklar araştırmasının sonuçlarına göre, 2017 yılında en yüksek maaş zammını çağrı merkezi şirketleri yapacak

Dünyanın tanınmış yönetim ve insan kaynakları danışmanlığı şirketi Korn Ferry Hay Group, bu yıl Ağustos-Eylül ayları arasında, 1572 şirketin insan kaynakları yöneticisi ile bire bir görüşerek elde ettiği güncel verileri baz alarak ücret ve yan haklar konusundaki 2016 ve 2017 trendlerini ortaya koydu. Türkiye’deki özel sektörün yüzde 80’ini oluşturan yüz binlerce çalışanın verilerine dayanan araştırma sonuçlarına göre, 2017 yılında ortalama ücret artışı geçtiğimiz yılki gibi ortalama yüzde 9 olacak. Türkiye’deki şirketlerin ücret artışlarını belirlerken dikkat ettikleri en önemli parametreler ise artan yetenek savaşı, asgari ücret artışı ve enflasyon oranı beklentisi şeklinde sıralanıyor.

 

İşgücü yatırımında son birkaç yıldır ön plana çıkan ve yabancı şirketlerden daha yüksek ücret artışı gerçekleştiren yerli şirketler, 2016 yılında yaptıkları yatırımı gelecek yıl da korumaya devam edecek. Ayrıca yabancı şirketlerle aynı oranda ücret artışı uygulayacaklar. Türkiye istihdamına ve genel işgücü maliyetlerine yön veren holdinglerin de, ücret artışı ile ilgili yüzde 9’luk bir bütçe belirlediği gözlendi.

Korn Ferry Hay Group Bilgi Hizmetleri Müdürü Ersin Yıldırım yaptığı değerlendirmede, özel sektörün 2017 için planlarının Türkiye’nin geleceğine güvenlerini ortaya koyduğunu vurguladı. Yıldırım, “Geçtiğimiz yılki gibi yüzde 9 oranında gerçekleşecek ücret artışları, özel sektörün önünü görebildiğini ve gelecek planlarını büyüme üzerine kurguladığını gösteriyor. Yetenekli çalışanlar elde etmek ve elde tutmak için yaptıkları planlar, yan haklar gibi uygulamalar da bunun bir diğer göstergesi” dedi.

2016 Korn Ferry Hay Group Ücret Araştırması sonuçları, en yüksek maaş zammının yüzde 12,2’lik oranla çağrı merkezleri sektöründe olacağını gösterdi. En düşük zammı yapacak sektör ise yüzde 7,8 ile yatırım ve finansal kiralama sektörü oldu.

Asgari ücretli çalışanlara ayrılacak Araştırma sonuçları - geçtiğimiz yıldan farklı olarak- asgari ücret artışının Türkiye ücret piyasalarında önemli bir etkisi olduğunu da ortaya koydu.  Çağrı Merkezleri gibi asgari ücretle çalışanların yoğun olduğu sektörlerin en çok ücret artışı olan sektörler olması da bunun en önemli göstergesi.

Asgari ücretin etkisinin önemli ölçüde hissedildiği çalışan gruplarına sahip çağrı merkezleri ile otomotiv yan sanayii, dayanıklı tüketim malları, yapı malzemeleri ve lojistik sektörlerin ücret artış oranlarının diğer sektörlerin üzerinde gerçekleşeceğini ekleyen Yıldırım, “Asgari ücret artışının sektörler üzerinde etkilerini araştırdığımız Şubat ayındaki rapora paralel ücret artışlarında önemli payın asgari ücret ve asgari ücretin hemen üzerinde yer alan çalışan gruplarına harcanacağını gözlemledik” dedi.

 

Korn Ferry Hay Group Bilgi Hizmetleri Müdürü Ersin Yıldırım, teknolojik yakınsama ve Endüstri 4.0 gibi mega trendlerin etkisiyle daha yetenekli çalışanları kazanmak konusunun tüm sektörler için önemli gündem olmaya devam ettiğini belirtti.