ARGE 250


Daha üretken olmanızı sağlayacak 8 radikal değişiklik

Ersin Kaplan

Ne olursa olsun daha üretken olmalıyım” diyorsanız bu radikal önerilere göz atmanızda fayda var.

Bir işe, projeye başlangıç en enerjik olduğunuz andır. Ancak zaman ilerledikçe, cesaret kırıcı engeller çoğaldıkça enerjiniz azalır, motivasyon eğriniz aşağı yönlü eğilir. Bu süreçlerde bildiğiniz yöntemler işe yaramaz, geçici de olsa çalışma şeklinizde değişiklikler yapmanız gerekir, belki de radikal değişiklikler! Eğer verimlilik için değişime hazırsanız Psikolog Sherrie Campbell’ın sizi daha üretken hala getirecek 8 radikal önerisine göz atmanızı öneririz:

1-Çevrenizi değiştirin: Tıkandığınız zamanlarda mekansal değişiklikler iyi gelir. Ofis dışı çalışma ortamınızı değiştirin ya da ofisinizi yeniden dekora edin, biraz renk katın.

2- Pozitif kalın: En iyinize ulaşmak yılmamayı gerekir. Büyük projeler içinde kendinize küçük hedefler koyup başararak pozitif kalmaya devam edin.

3- Kalıplarınızı değiştirin: Alışkanlıklarınızı devam ettirmek kolaydır ama aynı zamanda tembelliktir. Rutinleri kırmak yeni yaşam ve çalışma biçimini getirir. Yeme içme, spor alışkanlıklarınızı değiştirmekle işe başlayabilirsiniz.

4- Önceliklerinizi değiştirin: Günlük programınız toplantılarla doluysa aileniz ve arkadaşlarınıza yer açmaktan çekinmeyin. Kendinize vakit ayırın.

5- Kişisel gelişime yatırım yapın: Seminerler, iş gelişim kitapları, haftalık koçluk hizmetleri, uzun vadede sonuç alacağınız yatırımlardır. İş gurularına güvenin.

6- Etki alanınızı değiştirin: Eğer motivasyon eksikliği hissediyorsanız, etrafınızdaki insanlarda ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Başarı sırlarını paylaşmaya hazır insanlara yakınlaşın, onlardan ilham alın.

7-Düşüncenizi değiştirin: Ne düşündüğünüz sizi oluşturan önemli bir etmendir. Negatif düşünmeniz dışarı negatif algı yaratmanıza yol açar. Pozitif düşünmenin yollarını bulun.

8-Özgün olun: Kurduğunuz ilişkiler, ağlar işinizin başarısı üzerinde etkin olur. Karşınızdakilerin sizi kolaylıkça hatırlamaları, özgün olmanızdan geçer.