ARGE 250


Endeavor'un başkanı kim oldu? Yönetim kurulunda kimler var?

Barış Soydan

 

Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri ile güçlenerek ilerleyen Endeavor (Etkin Girişimci Destekleme Derneği) Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden Murat Özyeğin seçildi.

Sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla ümit vaat eden yarının büyük işletme sahiplerini -Etkin Girişimcileri- seçip onlara yol göstererek ivme kazandıran ve küresel bir hareketin yerel önderliğini yapan Endeavor Türkiye’nin güncel faaliyetlerini ve gelecek hedeflerini paylaşmak üzere, Endeavor Beşinci Olağan Genel Kurul Toplantısı ve ardından Endeavor Ağı buluşması gerçekleşti.

Girişimcilik ekosisteminin içinde maddi sermayenin gelişmesinde manevi sermayenin kritik bir faktör olduğuna inanan Endeavor’ın Olağan Genel Kurulu tüm üyelerinin katılımı ile yapıldı. Genel Kurul’un ardından yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden Murat Özyeğin seçildi. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı  Emre Kurttepeli  ve Sayman Selçuk Yorgancıoğlu oldu

Toplam 18 kişilik Yönetim Kurulu Üyeleri arasına dört yeni isim Cem Topçuoğlu, Emre Zorlu, Fady Jameel ve Nevzat Aydın katıldı. 18 kişilik 2015-2016 dönemi Yönetim Kurulu üyeleri tam listesi; beş Kurucu Üye Murat Özyeğin (Başkan), Ali Koç, Özcan Tahincioğlu, Suzan Sabancı Dinçer, Vuslat Doğan Sabancı; önceki dönemden devam eden dokuz üye Alp Saul, Bülent Çelebi, Cansen Başaran Symes, Ebru Özdemir, Emre Kurttepeli, Hayri Çulhacı, Işık Keçeci Aşur, Selçuk Yorgancıoğlu, Sina Afra ve yeni katılan dört üye Cem Topçuoğlu, Emre Zorlu, Fady Jameel ve Nevzat Aydın.

 Genel Kurul’un ardından Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin ve Endeavor Yönetim Kurulu Üyelerinin de katıldığı Endeavor Ağı buluşması gerçekleşti.

Sekiz senedir sürdürdükleri tüm çalışmalarında ilk günkü inançlarını hâlâ koruduklarını ileten Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, “Bir sivil toplum hareketi hiçbir zaman tam olarak başarıya ulaşmış sayılamaz çünkü doğasında çıtayı sürekli yükseltmek esastır.” diyerek, Endeavor gibi Türkiye’ye katma değer katan STK’lardan birinin Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçilmekten onur duyduğunu iletti”. Murat Özyeğin, Ülkemizde 9. yılına girmeye hazırlanan Endeavor Türkiye, 2007 yılından bu yana toplam 47 şirketi temsilen 72 etkin girişimci seçti. Bugün bu portfolyo arasından 12 şirket başarılı exit yapmıştır ve 26’sına halen aktif destek vermekteyiz. Endeavor 2013 yılı sonunda girişimcilerinin yönettiği şirketlerin yıllık yüzde %25 büyüme hızına ulaşmasına, 359 milyon dolarlık toplam ciro ve 4 bin kişiye istihdam yaratılmasına katkı sağlamıştır. Güçlenerek büyüdüğümüz bu yolda Endeavor olarak kümesel ve coğrafi yaygınlaşmak, nitelikli çözüm ortaklıkları oluşturmak ve özgün içerik geliştirmek 2015 yılında başlıca hedeflerimiz olacaktır.” dedi.

Endeavor Ağı’ndaki herkesin desteğiyle rol model etkisinin Türkiye'de daha yeni filizlenen girişimcilik ekosisteminin cansuyu haline geldiğini belirten Özyeğin, “Bu süreçte sadece girişimcilerimiz değil ama ekosistemdeki mentorlarımız, melek ve girişim sermayesi yatırımcılarımızın da her biri birer rol modeli olmuştur. Yolculuğumuzun başlarında senede bir girişimcilik etkinliğinde bir araya gelirken, artık günde iki-üç etkinlikte buluşabiliyoruz. Melek yatırımcı ağları, erken aşama girişimci sermaye fonları, inkübasyon merkezleri, girişimcilere özel eğitim fırsatları ve yeni bankacılık hizmetleri gibi imkânlarla girişimci destekleme yelpazesindeki ihtiyaç alanlarının tek tek ele alındığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Murat Özyeğin girişimcilerin, vizyonları, azimleri, karakterleri ve lider ruhlarıyla ilham vermekte olduğunu iletti. “Bu çerçevede Endeavor Türkiye'nin kuruluşundan itibaren deneyimlerimizi değerlendirirken gözlemlediğimiz en önemli sonuç, girişimcilerimizin ve tüm paydaşlarımızın sağladığı rol model etkisidir. Bu etkinin ışığında Türkiye'nin girişimcilik ekosistemini canlandırma ve geliştirme hevesiyle başlayan seferberliğimizin temelinde yatan dört önemli inancımızı vurgulamak isterim: Tüm sektörlere yönelik sunduğumuz mentorluk desteğiyle girişimcilerimizin önünü açmak; girişimci hikâyelerini bir ilham kaynağı olarak şekillendirerek yeni adayları girişimciliğe özendirmek; Türkiye'nin girişimci gücünü kanıtlayarak yabancı girişimci sermayesinin dikkatini çekmek ve aynı zamanda yerel girişimci sermayesini harekete geçirmek; çarpan etkisi yaratmak üzere deneyim kazanmış girişimcilerin sonraki nesil girişimcilere mentorluk ve yatırım yapmalarına teşvik etmektir,” dedi.

 

Türkiye’de etkin girişimcileri desteklemek amacıyla toplam 22 ülkede, 60’a yakın şehirde bulunan Endeavor Ağı’nı oluşturan 1000’den fazla girişimciyi ve iş dünyası temsilcilerini ortak bir hedef için birleştirmeye tüm paydaşlarının desteğiyle devam ettiklerini ileten Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Didem Altop da, Senede 300’den fazla girişimci ile görüşerek trendleri takip etmenin yanı sıra girişimci adaylarının yaşadıkları zorlukları ve ihtiyaçlarını yakından gözlemleyebiliyoruz. Bu doğrultuda öğrendiklerimizle girişimci özendirme çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Yıllardır girişimcilerin hikâye ve deneyimlerini paylaşabileceğimiz farklı etkinlikler ve projeler düzenliyoruz. 2014’ten bu yana üzerinde çalıştığımız CaseCampus Vaka Çalışmaları Programı ile bu tutkumuzu yaygınlaştırarak, ölçeklendirilebilir bir formata getirip daha çok kişiye, daha etkili bir şekilde ulaşmayı amaçlıyoruz,“ diye sözlerini tamamladı.