ARGE 250


Zirveye yürüyenler

Turkishtime Dergi

Turkishtime, Türkiye’nin önde gelen insan kaynakları danışmanlarına, genel müdür yardımcısı ve genel müdüre bağlı direktör pozisyonlarında son dönemin en çok dikkat çeken isimlerini sordu. Zirveye yürüyenlerin çoğu Boğaziçi, İTÜ veya ODTÜ mezunu. Önemli bir bölümü kariyerine Unilever, Microsoft, Coca-Cola ve P&G gibi çok uluslu firmalarda başlamış. Departman olarak pazarlama öne çıkıyor… Peki şirketler lider adaylarını nasıl seçiyor? Geleceğe nasıl hazırlıyor?

Yakın geçmişte genel müdürler, daha çok finans, denetim gibi şirketin finansal kontrolünü elinde tutan birimlerin yöneticileri arasından çıkardı. Ancak günümüzde özellikle dijitalleşme ve müşteri deneyimi gibi konuların öne çıkması, şirketler için kalıcı rekabet avantajının ancak bu şekilde sağlanabileceğinin anlaşılmasıyla, pazarlama ve müşteriden genel müdür yardımcıları, şirket içinde inovasyondan ve iş geliştirmeden sorumlu yöneticiler daha fazla aday havuzuna alınmaya başladı.

Korn Ferry Executive Search Genel Müdürü Nilgün Langenberg de en önemli gündem maddelerinde birinin dijitalleşme olduğunu kaydediyor. “Yeni dönemde dijitalleşmenin etkilerini dikkate aldığımızda geleceğin CEO’larının da farklı niteliklere sahip olmalarını gerektiği ortaya çıkıyor” diyen Langenberg şöyle devam ediyor: “Dijitalleşme eskinin kurallarıyla ilerlemiyor. Kendi kuralları var. Bizim yapmamız gereken bunu ekonomiye mümkün olan en hızlı biçimde adapte etmek.”

Birçok önemli insan kaynakları danışmanının katkılarıyla hazırlanan kapak konusu detayları için Turkishtime Nisan ayı sayısını edinmeyi unutmayın...