AR-GE 250


8 milyarderden zaman yönetimi üzerine tavsiyeler

Hızın ve rekabetin her geçen gün arttığı iş hayatında zaman yönetimi de önem kazanıyor. Milyarderlerin kısıtlı olan süreden en fazla verimi almak için geliştirdikleri bazı yöntemler var. Kevin Kruse, "Başarılı İnsanların Zaman Yönetimiyle ilgili Bildiği 15 Sır" adlı kitabı için 8 milyarder, 13 Olimpiyat şampiyonu ve 239 girişimciyle röportaj yaptı. İşte dünyanın en başarılı milyarderlerinin söyledikleri:

1) Richard Branson (Virgin Group Kurucusu)
"En sevdiğim numaralardan biri toplantıları ayakta gerçekleştirmek. Böylece bir an önce işe koyuluyoruz. Karar alma ve anlaşma süreçleri çok daha kısa sürüyor. Yürüyen toplantılarımla, fırsat verildiğinde bir şeyleri gerçekten bir adım ileri götürüyorum."
"Yanımda sürekli notebook'umu taşıyorum. Başka türlü Virgin Group'u kuramazdım. bazen aklınıza bir fikir gelir ama onu yazmazsanız sabaha kadar kaybolup gider."

2) Warren Buffett ( Amerikalı iş adamı, yatırımcı ve hayırsever)
"Çok başarılı insanlarla başarılı insanlar arasındaki fark, çok başarılı olanların neredeyse her şeye "hayır" demesidir."

3) Nathan Blecharczyk (Airbnb Kurucusu)
"Takvimimi ters çeviriyorum. sabah yapmam gerekenleri akşam, akşam yapmam gerekenleri sabah yapıyorum. gerçek işlerin hepsini sabahtan hallediyorum. Öğleden sonraya ise toplantıları koyuyorum. Bütün gün toplantı bombardımanına maruz kaldıktan sonra iş yapmak gerçekten zor oluyor."

4) Mike Cannon- Brookes ( Atlassian Kurucusu)
"Bir seferde tek bir şey yap. Bir çok şeyle aynı anda uğraşmayı bırak."

5) Mark Cuban (Dallas Mavericks, Magnolia Pictures ve Landmark Theatres Sahibi)
"Biri çek yazmayacaksa asla toplantı yapma"

6) Andres Mason ( Groupon CEO)
"Bir tavsiye vermekten sonra önemli olan şeyi söylemeyi tercih ederim. Kendini disipline etmek bence en önemlisi. Eğer bir iş oyunu olsaydı ve ben bir kişi yaratırken 10 puanımı karakter özellikleri arasında dağıtacak olsaydım, 3 tanesini zekaya geri kalanını kendini disipline etme gücüne koyardım."

7) Dustin Muskovitz (Asana ve Facebook Kurucularından)
" Haftanın bir gününü seç ve o güne hiç buluşma koyma. Grubun ve sen sadece kendi bireysel işlerinizle ilgilenen. Asana'da çarşamba günleri toplantı olmaz. Böyle bir kuralımız var."

8) Andy Grove (Intel'in eski başkanı)
" Günüm yorulduğum ve eve gitmeye hazır olduğum zaman biter. İşlerim bittiği zaman değil. İşler asla bitmez. Her zaman yapacak daha çok şey vardır"