ARGE 250


İTO Başkanı: Bankalar piyasayı fonlamaya başladı

Turkishtime Dergi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç , "Hem finansmana ulaşmada hem de finansman maliyetinde son birkaç haftadır daha makul bir noktaya doğru işin eğrildiğini görüyoruz. Mevduata verilen faizler azaldı, buna bağlı olarak özellikle kamu bankalarından belli bir rakamın üzerinde fonlama başladı piyasaya. Tabii bu henüz yeterli miktarda değil” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç Cannes’da MIPCOM Fuarı’nda basın mensupları ile biraraya gelerek soruları yanıtladı. “Konkordatonun beyaz bir sayfa olduğu kanaatinde değilim” ifadesini kullanan Avdagiç, şirketler konkordatoya gittiğinde bu sefer onların alacaklılarının sıkıntıya girdiğini belirtti. Avdagiç, “Onların da bir kısmı konkordato eğilimine girdi. Daha ölçülü olması daha doğru olacaktır” dedi.

Avdagiç, İcra İflas Kanunu ile ilgili bir düzenleme yapılmasını istediklerini belirterek şöyle devam etti: “İcra iflas süreçlerinde özellikle avukatlara ödenen bedellerin düşürülmesini talep ediyoruz. Ve icra iflas süreçlerinin avukatlar için mali açıdan cazip olmaktan çıkarılması gerekiyor. Çünkü çok hızlı bir şekilde bu sürece girilebiliyor. Orada oran yüksek olduğu için avukatlar için önemli bir kazanç kapısı. O nedenle çok fazla işin çözüm sürecini zorlamadan hemen muameleyi başlatmak durumda kalıyorlar. İkinci olarak devletin icra işlemlerinde aldığı harçları düşürmesi önemli.

Avukatlık işlemleri, bu icra harçları ile beraber 250 liraya çıkıyor borcu. 100 lirayı ödemen 250 lirayı nasıl ödeyecek? Bunun ikinci ayağı olarak da bu sürece maruz kalan işletmelerin üretim süreçlerinin faaliyet süreçlerini bloke edilmemesi gerekiyor. Yani gelip de bir alacakla ilgili makinanın hemen beynini söküp götürüyor. Adam zaten ödeyemiyor, makinasını da bloke ettiğin zaman bu adam ne yapabilir ki? Yeddi emin sisteminin daha etkin devreye alınması şirketlerin devam edebiliyor durumda iken bu sürecin devam etmesi çok önemli.”

Piyasaların durumunu da yorumlayan İTO Başkanı şöyle devam etti: "Hem finansmana ulaşmada hem de finansman maliyetinde son birkaç haftadır daha makul bir noktaya doğru işin eğrildiğini görüyoruz. Mevduata verilen faizler azaldı, buna bağlı olarak özellikle kamu bankalarından belli bir rakamın üzerinde fonlama başladı piyasaya. Tabii bu henüz yeterli miktarda değil. Ama en azından belli bir fiyatla da olsa finansmana ulaşılabiliyor olması çok önemli. Dolayısıyla bir taraftan döviz kurlarında yatay bir seyre geçilmesi, bir taraftan finansmana ulaşılabiliyor olması şu andaki en önemli iki nokta. Bu ikisinde de bir iyileşme emareleri görülüyor. Eğer önümüzdeki süreçte de bu konuda süreç bu şekilde devam ederse en azından buradaki olumsuz algı kırılmış olacak ve piyasadaki fiyatlama süreçleri, mal hareketleri, ertelenen alımlar, siparişler ve talepler tekrar devreye girmeye başlayacak.”