ARGE250


Yerli jet motoru için dev ortaklık!

Turkishtime Dergi

Kale Grubu ve dünyanın en büyük uçak motor üreticilerinden Rolls-Royce, Türkiye'ye uçak motorları geliştirmek için anlaşmaya vardı. 

Havacılık ve savunma sanayinde hem küresel hem de yerel projelerle Türk sanayisinin gelişimine katkıda bulunan Kale Grubu ve dünyanın en büyük motor üreticilerinden İngiliz Rolls-Royce iş birliği yapmak için el sıkıştı.

Hisselerinin yüzde 51'i Kale Grup, yüzde 49 Rolls-Royce ortaklığıyla kurulacak olan şirket, başta Türkiye'nin milli savaş uçağı projesi TF-X olmak üzere, Türkiye'nin sivil ve askeri alanda ihtiyaç duyduğu uçak motorlarını geliştirecek. Bu girişimle birlikte Türkiye'nin az sayıdaki uçak motoru üreticilerinden biri olması ve uçak motoru ihracatçısı konumuna yükselmesi bekleniyor.

Anlaşmanın imza töreni, bugün Ritz Carlton Hotel İstanbul’da gerçekleştirildi. İmza törenine Kale Grubu’nu temsilen Başkan Yardımcısı Osman Okyay, İngiliz Rolls-Royce’u temsilen Savunma ve Havacılık Grubu Başkanı Chris Cholerton katıldı.

Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay, iki grup arasında gerçekleşen ortaklığın, Türkiye’nin havacılık ve savunma sanayinde bir dönüm noktası olacağını söyledi. Kale Grubu’nun 1987 yılında Stinger füze konsorsiyumunun bir parçası olarak girdiği savunma ve havacılık sanayinde bugüne kadar önemli küresel ve yerli projelerde ciddi bir tasarım ve üretim kabiliyeti elde ettiğini vurgulayan Osman Okyay, “Bugün enerjimizi, dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden biri olan Rolls-Royce ile birleştirmekten büyük bir memnuniyet ve gurur duyuyoruz” dedi. Kale Grubu’nun, Türkiye’nin milli uçak motoru üretme gayesinin temel taşlarından biri olan Turbojet motor geliştirme projesinin yüklenicisi olduğunun altını çizen Okyay, bu konuda attıkları büyük adımların, kendilerini Rolls-Royce ile stratejik ortaklığa götüren önemli unsurlardan biri olduğunu ifade etti. Okyay, “Kurduğumuz ortaklıkla çok uzun yıllar ülkemizin stratejik ihtiyaçlarını karşılayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz” diye konuştu.

Rolls-Royce Savunma Grubu Başkanı Chris Cholerton ise TF-X projesinde milli bir motor geliştirmek üzere Kale Grubu ile birlikte çalışma fırsatına sahip oldukları için mutluluk duyduklarını söyledi. Rolls-Royce olarak 2015 yılında bir Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi (AMTC) kurma adımı atarak Türkiye’nin savunma ve havacılıkta küresel oyuncu olma iddiasına inancını ortaya koymuş bir grup olduklarını belirten Cholerton, “Bu ülkenin bu alandaki hevesi, bizi de çok heyecanlandırıyor. Türkiye’nin dünya çapında güçlü bir savunma ve havacılık endüstrisi kurmasında önemli bir rol oynayacağımıza inanıyoruz” dedi.