Turkishtime AR-GE 250


Kariyerin başında dikkat edilmesi gereken 3 kritik nokta

Kariyerinizi ilerletmek için yapmanız gerekenler hakkında herkes bir şeyler söylüyor. Ancak 20'lerin başındaysanız ne yöne gideceğinizle ilgili bir fikriniz dahi olmayabilir. Diğer insanların ne dediğini dinleyerekte bir yere varmanız oldukça zor. Bu durumda bekler ve zamanın getirdiklerine göre yön alırsanız kariyerinize siz değil zaman karar verir. Sonuç olarak ise hiç bir zaman mükemmel bir kariyere sahip olamayabilirsiniz. Öncelikle terfi hayallerinizi ve pozisyon takıntısını kafanızdan atmanız tavsiye ediliyor. Uzmanlar yolun başındaki gençlerin 3 noktaya dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor.

1) Eğer bir işi sadece o işi yapmayı biliyorsunuz diye devam ediyorsanız, kariyeriniz büyük olasılıkla bir noktada tıkanır.
Yapmayı bildiğiniz şeye odaklanmanız her zaman kolay olandır. Ancak mutlu bir iş hayatı hayal ediyorsanız bu yeterli olmayacaktır. Öncelikle ne bildiğinize değil hangi konuda iyi olduğunuza karar vermeniz gerekiyor. Gençken karar değiştirmek çok daha kolay ve zaman ilerledikçe olduğun noktaya saplanıp kalma şansın çok daha fazla. Bu yüzden zamanınız varken bir an önce karar vermenizde fayda var.
Şirketler bir elemanı işe aldıktan sonra o kişiye bir yatırım yapar ve bu yüzden de kolay kolay çalışanını bırakmak istemezler. Zaman geçtikçe sizde o işe alışır ve öğrenirseniz. Bu noktadan sonra bildiğiniz tek şeyin bu olduğunu düşünüp sadece bu yüzden de o sektörde takılıp kalabilirseniz. Eğer yaptığınız işi yükselme ve terfi kaygısıyla yaparsanız bu sizi belki istediğiniz terfiye ulaştırabilir ama bu iyi bir kariyerle aynı şey demek değildir. Bu mantıkla eninde sonunda bir noktada tıkanır ve ilerleyemezsiniz.

2) Çok çalışmak önemlidir ama her şey çok çalışmak değildir.
Doğru şeyler üzerine çalışmak, çok çalışmaktan daha önemlidir. Şirketler gençleri daha fazla çalışmaları için teşvik edebilir. Gençler ise rekabetin verdiği güçle daha çok çalışmaya başlar. Çalışmak hızla ilerlemek için çok önemli olabilir. Ama dur durak bilmeden çalışmak kariyerinize zarar verecektir. Çünkü bu tempoda çalışırken sizin için nelerin önemli olduğunu büyük ihtimal unutmaya başlayacaksınız. Çok çalışmak yaratıcılığınız için de iyi olmayacaktır. Ayrıca bu hızlı tempo fırsatları kaçırma olasılığınızı da artırır. Belki istediğiniz terfiyi alabilirsiniz ama neler kaçırmış olabileceğinizi hiçbir zaman anlayamayacaksınız.

3) Eğer iyi bir fikrin varsa, gerçekten işin yarısı bitmiş mi demektir?
Dünyada binlerce çalışkan, yetenekli ve başarısız genç var. İyi bir fikrin olması gerçekten önünü açacaktır fakat o fikri nasıl sunacağını ve satacağını bilmiyorsan işin aslı fikrinin ne kadar mükemmel olduğu hiç bir şeye yaramaz. Fikrinin dikkat çekebilmesi ve seni rakiplerinin bir adım önüne taşımasını istiyorsan eleştirileri değerlendirmeli, bol bol yazmalı, bir adım sonrasını planlamalı ve doğru insanlara yönelmelisin. Bir işin basit gözükmesi kolay olduğu anlamına gelmez. İyi bir kariyer hayal ediyorsan olasılıkları değerlendirmeli ve yol haritanı acele etmeden ama vakitte kaybetmeden çizmeye başlaman gerekiyor.