ARGE 250


Proust'tan 20 soru, Mudo CEO'sundan 20 cevap!

Barış Soydan

 

Fransız yazar Proust'un meşhur sorularını Mudo Yürütme Kurulu Başkanı ve CEO'su Barış Karakullukçu yanıtladı...

mudo yurutme kurulu baskani ve ceoSizi siz yapan baskın özelliğiniz nedir?

En baskın özelliklerimden biri sonuç odaklı olmam. Hayatımın her alanında tamamen sonuç odaklı davranıyorum. Bir konu ya da sorunu tartışırken neden-sonuç ilişkisi kurarak, neyi amaçladığımızı iyi analiz ederek sonuca varmaya çalışıyorum. İnsan engelleri kendi kafasında koyar. Ben ‘acaba başarır mıyım?’ diye düşünmek yerine, önüme çıkan zorluklara meydan okumayı, verilen hedeflere koşmayı ve başarmayı seviyorum.

Sizde hayranlık uyandıran ama sizde olmayan özellik nedir?

En çok geliştirmek istediğim özelliğim daha fazla dinleyebilmek. Karadenizli sabırsız tarafım çoğu zaman sözün bitmesini beklemeden konuyu anlayıp ilerlemek istiyor. Şu an bulunduğum konum sebebiyle pek çok isteği dinlemek ve çözüm üretmek durumundayım. Bu konuda hayran olduğum insanlar sözün bitmesini sabırla bekleyen insanlar. Yıllar içerisinde bu konuda çok yol kat ettim, daha da geliştirmek istiyorum.

Hayatınızdaki en büyük hatanız nedir?

En büyük hatam insanlara çok çabuk güvendiğim için yaptığım hatalar. Bu sebeple sırtımdan bıçaklanmış gibi hissettiğim, güvenimi boşa çıkartıp bana ihanet eden insanlara verdiğim emekler aklıma geliyor.

En keyifli kötü huyunuz nedir?

Her fırsatta gezmek.

 Şu andaki işinizi yapmıyor olsanız ne iş yapıyor olurdunuz?

 Ülkemizde ve dünyadaki siyasi olaylarla oldukça ilgiliyim. İçinde bulunduğumuz toplumun işleyişi, gelişmeler dikkatimi çekiyor. Bunların yanında edebiyatı seviyorum. Kitaplarla aramda bir bağ var. Edebiyatın kendini içine çeken o büyülü dünyasını seviyorum. Şu anki işimi yapmıyor olsaydım yazar ya da siyasetçi olurdum.

Hangi mesleği yapmak istemezdiniz?

Bir işi yaparken keyif almalı ve heyecan duymalısınız. Heyecan uyandırmayan, kendini güncellemeyen, hep aynı rutinde devam eden bir mesleği yapmak istemezdim.

 Kendiniz olmasanız kim olurdunuz?

Kim olmak isterdiniz derseniz Jennifer Lopez gibi renkli ve dinamik çok yönlü bir sahne sanatçısı olmak isterdim.

 Mutluluk tanımınız nedir?

Hayatta en değer verdiğim şeyler ailem ve işim. Dört kız kardeşten oluşan, bağları kuvvetli bir ailede büyüdüm. Orada gördüğüm sevgiyi ve saygıyı kendi çekirdek aileme taşımaya çalıştım. Eşimle birlikte iki oğlumun yüzündeki küçücük bir gülümse bile en büyük mutluluk kaynağımıza dönüşüyor. Beni mutlu eden bir diğer şey de kariyerimde hedeflediğim şeyleri başarmak ve üzerine yenilerini eklemek.

Mutsuzluk tanımınız nedir?

Benim sözlüğümde mutsuzluk kelimesinin karşılığı değer verdiğim şeylerin başına gelecek olumsuzluklar. Değer verdiğim insanların yarattığı hayal kırıklığı da mutsuzluk tanımım arasında.

Seçme şansınız olsa nerede doğmak isterdiniz?

Dört kız kardeşimle birlikte taşrada büyüdüm. Etrafımızdaki kimse okumazken, ailemin desteğiyle birlikte bugünlere geldim. Kardeşlerime örnek oldu bu tavrım. Hepimiz mühendis olduk. Bir ucum Karadeniz benim. Karadeniz bana evrimi öğretti. Bir daha dünyaya gelseydim, yine orada doğup, büyümek isterdim.

Peki, nerede yaşamak isterdiniz?

New York veya Barcelona’da yaşamak isterdim. Renkli ve heyecan veren şehirler. Bu şehirlerde çalışma fırsatı buldum. Uzun vadeli yaşamak istesem de ailemi Türkiye’de kurmak ve büyük aileme yakın olmak istediğim için İstanbul’a döndüm.

Favori edebiyatçınız kim?

Beni yakından tanıyanlar edebiyatla aramda nasıl bir bağ olduğunu bilir. Rus edebiyatından klasiklere kadar pek çok şey okudum. Yeni çıkan eserleri yakından takip etmeye çalışıyorum. Özellikle Elif Şafak favori yazarlarım arasında. Fakat hayranlıkla okuduğum yazarlar, Sabahattin Ali, Aziz Nesin, Nazım Hikmet Ran, Can Dündar ve Zülfü Livaneli.

Favori müzisyeniniz kim?

Moduma göre müzik seçiyorum. Rahatlamak istediğim zaman klasikler, 50 ve 60'lar benim vazgeçilmezim oluyor. Dean Martin gibi usta sanatçıları dinlemek beni rahatlatıyor. Dans etmek istediğim zaman pop ve Latin müziklere ilgi duyuyorum. Ama Tarkan’la göbek bile atarım. Hafta sonu kahvaltılarımı lounge müzik eşleğinde yapmaktan hoşlanıyorum. Benim için müzik çok çeşitlilik ile renkleniyor.

Tarihte en sevdiğiniz kadın karakter kim?

Frida, odamda portesini görebilirsiniz.

Tarihte en sevdiğiniz erkek karakter kim?

Onunla büyüdüğüm ve her zaman bir önder ve idol olarak gördüğüm Atatürk.

En nefret ettiğiniz karakter kim?

İnsanları insan oldukları için seven bir yapım var. O yüzden kolay kolay kimseden nefret etmem. Ama hayatımda olmalarını çok da istemediğim bir karakter tipi var. Hem iş hayatımda hem özel hayatımda negatif insanlarla bir arada bulunmaktan haz etmiyorum. Çevrelerine olumsuzluk yayıyorlar. Sizi bir adım geri götürmek yerine, 10 adım geriletiyorlar.

Hayatta en nefret ettiğiniz şey?

İkiyüzlü insanlar.

Sizde doğuştan olmasını istediğiniz özel yetenek ne olurdu?

İnsanın içine işleyen seslerden birine sahip olmak isterdim. Örneğin; Şebnem Ferah kadar güzel bir ses.

Nasıl ölmek istersiniz?

Her şeyden önce insan, iyi bir insan olabilmeli. Benim hayattaki en büyük amacım iyi bir insan olabilmek. Bu hayatta bize verilen tüm rolleri insanların sevgisini kazanarak yerine getirmeliyiz. Gözlerimi kapattığımda iyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir evlat, iyi bir kardeş, iyi bir iş kadını olmuş olmayı diliyorum. Bunları tamamladıktan sonra uykumda huzur içerisinde ve annemden sonra…

Hayat motto'nuz nedir?

Aslında iki tane var. İlki, umudun bittiği yerde inadım başlar. Diğeri de hata yapmaya ve başarısızlığa tahammül edebilirim ama denememeye asla.