AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


TİM, büyükelçilerle Kapadokya’da buluştu

Turkishtime Dergi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, ülkelerarası işbirliği fırsatlarının artırılması amacıyla 2014'den bu yana gerçekleştirilen TİM Büyükelçiler Buluşması’nın beşincisi Kapadokya’da düzenlendi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, ülkelerarası işbirliği fırsatlarının artırılması amacıyla 2014 yılından bu yana gerçekleştirilen TİM Büyükelçiler Buluşması'nın bu yıl 12-13 Ekim tarihlerinde Kapadokya'da düzenlendi. 77 ülkeden Büyükelçi, Konsolos aileleri, Ticaret Ateşi ve aileleri ile AB Delegasyonu Türkiye Temsilciliği dahil 230 kişiyi bir araya getiren buluşmada, ikili dış ticaret ilişkiler başta olmak üzere güncel sosyal ve ekonomik konuları konuşuldu. TİM Başkanı İsmail Gülle ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, Güvercinlik Vadisi, Göreme Açıkhava Müzesi, Paşabağı Vadisi, Zelve, Kaymaklı Yer altı Şehri gibi tarihi-kültürel varlıklar ve turistik yöreler ziyaret edildi.

“Diyaloğumuzu güçlendirmeyi, ilişkilerimizi en üst düzeye taşımayı arzuluyoruz”

14 Ekim Pazar günü gerçekleşen çalışma kahvaltısında konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Ekonomimizin dinamizmi ve iş insanlarımızın gayretiyle, Türkiye ekonomisi güçlü performansını sürdürüyor. Tabii bunda kıymetli Büyükelçilerimizin de büyük bir payı var. Ben ve yönetim kurulum, ihracat bayrağını 3 ay önce devraldık ve yeni projeler ile çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. İnanıyorum ki yeni dönemde, sizlerle çok daha yakından çalışma fırsatı bulacağız” dedi.

Ülkelerin birbirlerine karşı gümrük duvarlarını yükseltmelerinin, korumacılık politikaları uygulamalarının doğru olmadığını belirten Gülle şöyle devam etti: “Ülkelerinizin en üst düzey temsilcileri olan sizlerle diyaloğumuzu güçlendirmeyi, ilişkilerimizi en üst düzeye taşımayı arzuluyoruz. Ticarete bakış açımızı, ekonomimizin başarı öyküsünü, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı, sizlerin aracılığıyla tüm dünyaya anlatmak istiyoruz. İnanıyoruz ki; ticarette sınırları kaldırarak, karşılıklı ilişkilerimizi güçlendirerek, Tecrübelerimizi birbirimize aktararak, uluslararası ticareti, arzu edilen seviyelere çıkaracağız. Sizlerin desteği ve yönlendirmeleriyle, küresel ticareti artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Gülle'nin ardından söz alan Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, bölgenin turizm potansiyeline dikkat çekerken, böyle bir organizasyon için Kapodokya'yı tercih ettiği için TİM'e teşekkür etti.

Toplantıda konuşan Libya Büyükelçisi Abdurrazag Mukhtar Ahmed Abdulgader ise Türkiye ile devam eden olumlu ikili ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Türkiye ekonomisinin güven veren ortamına işaret etti.

Tayland Büyükelçisi Phantipha Iamsudha Ekarohit, Gana Büyükelçisi Salma Frances Mancell-Egala, Avusturya Büyükelçisi Ulrike Tilly ve Guatemala Büyükelçisi Lars Pira da söz alarak organizasyon için TİM'e teşekkürlerini iletti