ARGE 250


TİM Delegeler Çalıştayı’nda sektör sorunları ele alındı

Turkishtime Dergi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), farklı bölgelerdeki delegeleriyle bir araya geldi. İstanbul’da düzenlenen TİM Delegeler Çalıştayı’na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz BATUR, TİM Başkanı İsmail Gülle ve sektörü temsilen Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erdem Çenesiz ile çok sayıda davetli katıldı.

20 Ekim’de İstanbul’da gerçekleşen çalıştayın oturum başkanlığını ve açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; faiz, kur ve enflasyon üçgeni çerçevesinde manipülasyonlara maruz bırakıldıklarını vurgulayarak, “Son dönemde büyük bir ekonomik saldırıya uğradığımızı yakından biliyorsunuz. Nasıl ki ülkemizin her alandaki menfaatleri doğrultusunda var gücümüzle çalışıyorsak, ekonomimizin güçlenmesi için de var gücümüzle çalışmaktayız” diye konuştu.

Sektör temsilcilerinin de katıldığı çalıştayda son dönem ekonomik gelişmeler ışığında sektörlerin yaşadığı sorunlara da değinildi. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erdem Çenesiz’in de katıldığı çalıştayda, sektörün tüm sektörler için olduğu gibi tek çıkış yolunun ihracat olduğu dile getirildi. Çenesiz; sektörlerinin büyüme hedeflerini aşacağını açıkladı.

“Bu yıl 9 ayda 2.3 milyar dolar ihracat yapıldı, hedefimiz yüzde 25 büyümeyi aşmak”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın oturum başkanlığını yaptığı, sektör sorunları bölümünde konuşma yapan Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erdem Çenesiz, ihtisas alanlarında geçtiğimiz yıl 2.7 milyar Dolar ihracat yapıldığını söyledi. Bu yıl, 9 ayda 2.3 milyar Dolarlık ihracat yaptıklarını açıklayan Çenesiz; “İddiamız var. Yüzde 25 büyüme hedefi koymuştuk. İnanıyorum ki, bu hedefi aşacağız. Türkiye’nin ortalama büyümesinden daha fazla büyüyen bir çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri birliği olacağız” dedi.

“Ülkemiz için ihracattan başka çıkış olmadığını biliyoruz” diyen Çenesiz, “Son dönem bunu daha da iyi anladık. İhracat olmadan hayal ettiğimiz refah seviyesine kalıcı olarak gelmemiz mümkün değil. Belki 3-5 yıl müreffeh dönemler yaşanabilir ancak gerçekten müreffeh toplum olmak istiyorsak, üretmek ve ihracat yapmak zorundayız” diye konuştu.

Sektörün sorunlarını ve taleplerini de dile getiren Çenesiz, seramik ve toprak sanayinde Avrupa Birliği’nde olduğu gibi özel doğal gaz tarifesi uygulanması, Şile bölgesi killerinin 2020’de dolacak ruhsatlarının uzatılması, maden sahaları üzerinde RES ve GES ruhsatlarının verilmeden önce koordinasyonun sağlanması, ithal kömüre olan ihtiyacın azaltılması için linyit üretiminin arttırılması, Eximbank kredilerinde teminat sorununun çözülmesi ve TL bazında reeskont kredilerinin artırılması, Kuzey Irak ve benzeri komşu ülkelerle yaşadığımız tarife dışı engellerin çözümü için diplomasi ile çözüm aranması konularına da dikkat çekti.