ARGE 250


Profesyonel hayat yolculuğu

Yekta Özcan Özözer

Herkes, üniversiteyi bitirdikten sonra başladığı hayat yolculuğunu 30 veya 40 sene sürdürüp sonra daha rahat bir döneme geçmeyi hayal eder.

Bu zorlu geçen profesyonel hayat yolculuğunda zamanınızı üç ayrı başlıkta toplayabilirsiniz.

A - Profesyonel çalışma yerimiz; kendi işyerimiz ya da profesyonel çalıştığımız ortam veya kendi ürettiğimiz ortam

B – Sosyal ortamımız; ailemizle geçirdiğimiz zaman, hobilerimiz, dostlarımızla geçirdiğimiz zaman, vb.

C - Uykuda geçirdiğimiz zaman

Bu ayki yazımın ana fikrini belirtip konuya gireyim... Yukarıda sıraladığım A, B ve C’de başarıyı yakalayan kişi mutlu oluyor. Ama A’da başarıyı yakalayan kişinin B ve C’si de iyi oluyor. A’da başarısı az olanın B ve C’sinde aksamalar oluyor.

Bu üç konuda tavsiyelerimi paylaşmak isterim.

1- Profesyonel hayatın öneminin altını çizmek istiyorum. Bununla muhakkak bir yerde çalışıyor olmak zorunda olmanızı kast etmiyorum. Bir yazar olup tek başınıza bir evde kitap yazıyor olabilirsiniz veya borsada yatırım yapan biri olabilirsiniz. Kişi ürettiği süreçte mutlu olur. Bu yüzden hayatımızda önem sırasında bu konuyu en üstte tutmanın doğru olduğu düşüncesindeyim.

Profesyonel hayatta da her an kontrolünüzün dışında gelişmeler olacaktır. Çok başarılı olsanız dahi şirketiniz başka bir şirket tarafından satın alınabilir ya da belli işkolundan çıkma kararı alabilir. Profesyonel hayatı öncelikte ön sıraya koyarsanız ve ne istediğinizi bilirseniz kısa zamanda her konuda doğru ve yeni bir yol seçmek mümkün olacaktır.

2- Sosyal ortamda geçirdiğimiz zamanın da profesyonel hayata etki ettiğini düşünüyorum. Yani sosyal olarak aktif olan birinin önüne daha çok fırsat çıkıyor. Ayrıca profesyonel hayat satranç oyunu gibi inişler çıkışlar gösterdiği için; büyük inişlerde veya durgunluk aylarında bu bölüm büyük moral takviyesi olabiliyor. Aile, sivil toplum örgütleri, dostlar, hobiler ile geçirilen zamanın bireyin oluşumuna katkı yapan çok kıymetli bir bölüm olarak nitelendiriyorum. Bu zamanı iş hayatı yüzünden ihmal edenler uzun vadede pişman oluyorlar.

Yılbaşı yaklaşırken...

3- Uykuda geçirdiğimiz zaman da hayatımızın önemli bir bölümünü aldığından ve orada iyi performansın diğer bölümleri ciddi şekilde etkilendiğinden herkesin uykusunu daha da kaliteli hale getirmek için çeşitli yöntemler düşünmesi gerekiyor. Kasım ayında İstanbul’da gerçekleşen Dünya Uyku Kongresi'nde bu konu etraflıca tartışıldı (turkpsikiyatri.org). Burada birçok tavsiye öne çıktı. Bu yazımda fazla detaya girmeden kendi yataklarını, yastıklarını ve çarşaflarını seçerken ekonomi yapmadan iyi malzemeye yönelmeyi herkese ilk fikir olarak öneriyorum.

Bu üç ayrı bölüme harcadığınız zamanı Amerikan iş kitapları veya MBA kursları Work/Life Balance olarak tanımlıyor ve bu konuda uzun tavsiyelerde bulunuyorlar.

Naçizane tavsiyem üçüne de ölçülü, aşırıya kaçmadan zaman ayırmanız ve hepsine değer vermeniz olacak. Yılbaşı yaklaşırken biraz ölçüyü kaçırmayı da hata olarak görmüyorum.