ARGE250


Gübretaş’ın faaliyet raporuna uluslararası ödül

Ersin Kaplan

“Faaliyet Raporlarının Oscar’ı” olarak bilinen ve bağımsız ödül kuruluşu MerComm tarafından bu yıl 29’uncusu düzenlenen uluslararası ARC Ödülleri yarışmasında, Grand Award Winners değerlendirmesinin sonuçları açıklandı.

Bu yıl ARC Awards’ta 35 ülkeden yapılan 2065 başvuru arasında kendi sektöründe Gümüş Ödül’ün sahibi olan Gübretaş, 2015’in en iyilerinin belirlendiği büyük ödül kazananları kategorisinde “Türkiye’nin en iyi faaliyet raporu” (Best of Turkey) seçilerek 1 Ekim 2015 tarihinde New York’ta düzenlenecek ödül törenine davet edildi.

İlk olarak 1987 yılında bağımsız MerComm kuruluşu tarafından organize edilmeye başlanan ARC Awards, faaliyet raporlarında mükemmelliği ödüllendirmek ve kreatif, orijinal tasarımlar ile kayda değer yaratıcı çalışmaları teşvik etmek amacıyla oluşturulmuş prestijli bir ödül platformu. Yarışmanın ön ve final jürisi; dünya genelinden birçok farklı ülkedeki 60 ayrı kurumun üst düzey yöneticileri ile yazar, tasarımcı ve fotoğrafçılardan oluşuyor.

Gübreta'a International Business Awards ve LACP’den ödül verildi

Gübretaş ayrıca, bu yıl yayınladığı Faaliyet Raporu’yla iki uluslararası yarışmadan daha ödül kazanmıştı. International Business Awards (IBA) Stevie Ödülü değerlendirmesinde bu yıl 60’dan fazla ülkeden 3700’ün üzerinde proje arasında “En İyi Basılı Faaliyet Raporu” kategorisinde Gümüş Ödül kazanan Gübretaş , ayrıca LACP (Amerikan İletişim Profesyonelleri Derneği) tarafından düzenlenen Vision Awards’ta da 25’ten fazla ülkeden yaklaşık 1.000 başvuru arasında sektör kategorisinde aldığı Gümüş Ödül’le birlikte ülkeler kategorisinde “Türkiye’nin En İyi 20 Faaliyet Raporu” arasında yer almayı başarmıştı.

Şükrü Kutlu: Bu ödüller yükselişimizin bir yansıması

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Gübretaş Genel Müdürü Şükrü Kutlu, “Şirket olarak son yıllarda ortaya koyduğumuz dinamik iş anlayışımızı yansıtarak hazırladığımız faaliyet raporlarını her yıl geliştiriyoruz. Üretim alandaki yatırımlarımızdan Yarımca’daki çevreci teknolojisiyle faaliyete başlattığımız yeni NPK fabrikasına dikkat çekmek için ‘Gücümüze Güç Katıyoruz’ konseptiyle sunulan 2014 Faaliyet Raporumuzun da, hem görsel tasarımı hem de anlatım diliyle uluslararası platformlarda 3 ayrı gümüş ödül kazandırması bize mutluluk ve gurur verdi. Son 10 yılda yurtdışı yatırımlarıyla global bir şirket olma yolunda ilerleyen Gübretaş açısından özellikle ARC’den gelen büyük ödül değerli bir yansıma oldu” dedi.

Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlanan Gübretaş faaliyet raporu, çok sayıda uluslararası tasarım ödülü kazanan Graffiti ajansı tarafından hazırlandı. Görsel yönetmenliğini Elif Özgüzelbaş’ın üstlendiği projede, İspanyol çizer Juan Hernaz’ın rapor için çizdiği illüstrasyonlar ve Mehmet Geçit’in çektiği portre fotoğraflarına yer verildi.