ARGE 250


İhracatı artırmada iletişim önemi?

Aydın Sün

Zor günlerden geçiyoruz. Pek çok sektörden ardı ardına kötü haberler geliyor. Üretim ve istihdam rakamları düşüyor. İşsizlik ve enflasyon artıyor. Çıkış yolları konusunda çözümler geliştirmek ekonomistlerin alanına giriyor. Yine de şunu görüyoruz; ekonomisi güçlü ülkelerin tamamı büyümenin motoru olarak üretim ve ihracatı kullanıyor.

Türkiye, ihracat konusunda rüştünü ispatlamış bir yapıya sahip. Sadece üretip ihraç etmek ise günümüz için yeterli değil. Eğer ihracatınızın önemli kısmı başka markalar adına yaptığınız üretimse ne yazık ki ekonomiye katkısı, yani ürettiğiniz değer de sınırlı oluyor.

Peki ihraç ettiğimiz ürün ve hizmetlerin değerini artırmamız için ne yapmak gerekir? Bu soruna iletişimci gözüyle baktığımızda verilecek cevap markalaşma ve iletişim olacaktır. Markalaşma, üretim yapan, özellikle de ihracat odaklı üreten firmaların mutlaka yatırım yapması gereken bir konu. Bu sayede üretimden elde edilecek değeri maksimize etmek mümkün. Fakat markalaşma hem zaman hem de para gerektiren bir süreç. Neyse ki bu konuda ülkemizde çok değerli danışmanlar var ve şimdiye kadar pek çok sektörde pek çok başarı hikayesi yazdılar.

Öte yandan iletişim, etkisini daha hızlı gösteren ve markalaşmaya göre daha düşük maliyetlerle yürütülebilecek bir süreç. İletişim yaklaşımı, kendinizi hedef kitlenize doğru şekilde tanıtmanız için algı yönetiminden medya ilişkilerine pek çok farklı araç sunuyor. Öte yandan Türkiye’nin uzun yıllara dayanan bir halkla ilişkiler tecrübesi var. Ülkemizdeki ajansların insan kaynağı kalitesi oldukça yüksek seviyede ve pek çoğu, çok uluslu markalara verdikleri danışmanlık hizmetleri sayesinde uluslararası tecrübeye de sahip.

Tüm bunlara ek olarak dünya da her geçen gün biraz daha küçülüyor. Hedef pazarlardaki medya ve medya mensuplarına ulaşmak da oldukça kolay. Doğru şekilde planlanmış sosyal medya çalışmaları ise doğrudan hedef kitleye ulaşmanıza imkan tanıyor. Yeter ki ihracat yapmak isteyen firmalarımız bu tecrübeden yararlanmak istesin.

Aydın Sün
aydinsun@turkishtimedergi.com

Aydın Sün kimdir?

1992 yılında başlayan iş hayatı boyunca gazetecilik, iş geliştirme ve iletişim danışmanlığı alanlarında görev yaptıktan sonra 2008 yılında kurumların gazeteciler ile iletişim kurarak hedef kitlelerine mesajlarını ulaştırmayı sağlayan Faselis Veri Teknolojileri A.Ş’yi kurdu. Faselis bugün kullanıcılarının mesajlarını Türkiye’nin yanı sıra ABD, Hollanda, Güney Afrika, MENA (Kuzey Afrika ve Orta Doğu) ve Türki Cumhuriyetlerdeki medya mensuplarına ulaşmalarında yardımcı oluyor.