ARGE 250


5 lider, 5 sabah alışkanlığı

Ersin Kaplan

Başarılı liderlerin sabah alışkanlıkları birbirinden çok ayrışır, ortak olan ise bir kez kendilerine başarı getiren rutini bulduklarında bir daha o rutini bozmamalarıdır. İşte 5 liderin o rutinleri…

Mark Zuckerberg, Facebook kurucusu

Eğer gece boyu çalışmamışsa 8’de kalkar. Tişörtünü değiştirmeden güne başlar. Ne giyeceğini düşünmenin vakit kaybı olduğuna inanır. Bu inancını “Hiçbir zaman dış görünüşümle cool olamadım ki?” diyerek temellendirir.

Richard Branson, Virgin Group kurucusu

Perdeleri açık uyur. Sebebi, güneşin kendisini 5 buçukta uyandıracağını bilmesidir. Yüzmeye gider, biraz tenis oynar, hepsi verimli bir kahvaltı öncesinin zeminini hazırlar.

Jack Dorsey, Twitter’ın kurucusu

5 buçukta kalkar, meditasyon yapar, ardından 7 km’lik jogging’i tamamlar. “Beklenmeyeni bekle, zamanı geldiğinde beklenmeyeni yap” sözüyle ünlüdür ama bu sözün altını sabah disipliniyle doldurur.

Indra Nooyi, Pepsi CEO’su

Sabah en geç 4’te kalkar, ofise 7’den sonra vardığı görülmemiştir. “Uyku tanrının verdiği bir hediyedir, ama bana vermediği kesin” diyerek sabah rutinini açıklar.

Ariana Huffington, Huffington Post kurucusu

Sizi zirveye doğru götürecek uykuyu çekmenizin zamanı geldi” sözüyle uykuya verdiği değeri gösterir. Rutin uykusunu güzellik uykusu olarak tanımlar. Kalkar kalkmaz 30 dakika meditasyon yapar, yapmakla kalmaz çalışanlarına da meditasyon dersi verir.