ARGE 250


İş dünyası liderlerinden öğrencilere tavsiyeler

Kurtuluş Öztürk

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen ve gelenekselleşen Liderlik Zirvesi geçtiğimiz hafta öğrencilerle buluştu.

900’e yakın kişinin katılımıyla gerçekleşen Liderlik Zirvesi’19’da alanlarında uzmanlaşmış isimlerin liderlik serüveni, geleceğin potansiyel profesyonelleri olacak öğrencilerin hayallerindeki pozisyona ulaşmak için yolculuklarında dikkat etmesi gereken detaylar, firmaların sektördeki başarı serüvenleri gibi birçok konu ele alındı.

Sine Çakır’ın sunumuyla gerçekleşen Liderlik Zirvesi’nde iş dünyasının liderleri ile öğrenciler tanışarak birebir paylaşım imkanı da buldular.

DS Damat kurucusu Süleyman Orakçıoğlu:

16 metrekarelik bir yer ile iş yaşamına başladım. 20 kişiye sorularak ancak bulunabiliyordu. Kumaşçıda hiç satmayan flanel bir kumaş vardı. Onlardan numune aldık. Daha sonra da Kapalı Çarşı'dan kilo ile artık deri aldık. Pantolonların kenarlarına bu derileri ekledik. Daha önce yapılmamış, değişik bir şeydi. Müşterilerin müthiş ilgisini çekti. Ortada daha üretim-stok yokken o modelden normalin 5 katı sipariş aldık ve en az 20 bin tane sattık. Ben o sıra piyasada olmayanı yapıp bende olmayan sermayeyi oluşturdum. Farklılaşmak  her zaman çok önemli. 

Süleyman Orakçıoğlu
Süleyman Orakçıoğlu

Çıraklığını yapmadığınız işin ustalığını yapamazsınız. Sizler de pozisyona ve ücrete bakmayın. Bir yıl iki yıl deyim yerindeyse dayak yiyin, sonra tüm kapıların size açıldığını göreceksiniz.

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young:

Yapay zeka hayatımızın bir parçası Bosch olarak 5 adet yapay zeka merkezi kurduk.  Otonom sürüş üzerine yoğunlaşıyoruz, insanların hayatlarını kurtarmak için bu çalışmayı başlattık.

Steven Young plaketini alırken


İstihdam konusunda eskiden yeniye geçerken eğitim kaçınılmaz oluyor. Sizler ve yeni nesil teknolojiye doğdunuz, bu yüzden yapay zaka ve teknolojik değişimler bu nesil için çok zorlayıcı olmayacak . Fakat 35-40 yaşındaki ve daha büyük çalışanlar için eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Eğitimin ise ilk olarak birey sonrasında şirket ve en nihayetinde devlet önceliğinde verilmesi gerekiyor.

Nestle Türkiye CEO'su Ansgar Bornemann:

Ansgar Bornemann

Bornemann'ın "Amaçlı Liderlik" başlıklı sunumunda Darwin'in evrim teorisi ile iş dünyasını bağdaştırdı. "Teoriye göre günün şartlarına uygun olan canlılar yaşamlarına devam eder, diğerleri ise yok olurlar, bu iş dünyasında da bu şekildedir. Günün şartlarına uyamayan milyonlarca şirket tarih boyunca ortadan kalkmışlardır. Yeni döneme ve yeni jenerasyonun isteklerine uyum sağlamak her şirketin amacı olmalıdır."

Coca-Cola İçecek Orta Asya Genel Müdürü Lisani Cenk Atasayan

 Lisani Cenk Atasayan öğrencilere tavsiyeler verdi
  • Notlardan önemli olan is hayatında burada öğrendiklerimizi sistematik olarak uygulamak.
  • 2. Olarak bir lisan öğrenip kendinize yatırım yapın. Bu size olan ilgiyi artıracaktır.
  • Kariyer plânlamanızda direksiyona siz oturun, çalıştığınız departmanda yöneticilerinizin kariyer haritası nedir inceleyin. Nerelerde okuyup nerelerde çalışmışlar, sizin düşündüğünüz yol haritanızla benzeşiyor mu, bunları sorgulayın.
  • Bunun yanında bugüne kadar umarım hata yapmışsınızdır. Hata yapmıyorsanız risk almıyor, yeni bir şey denemiyor ve dolayısı ile öğrenmiyorsunuz demektir.

Korn Ferry Onursal Başkanı Şerif Kaynar

'Yetenek Avcısı' Şerif Kaynar

İş hayatındaki başarı hayatın diğer alanlarında da başarı olmayı sağlıyor. O yüzden iş hayatı ben iş hayatına çok önem veriyorum.
Eskiden İstanbul-Ankara arası tren yolculuklarında ilk durak İzmit'ti, İzmit'ten önce trenden inemezsiniz. Ben ilk işi de buna benzetiyorum, ilk tecrübeler ve çalışma seneleriniz. İlk işinizi seçerken dikkat çok dikkat edin. O şirketin pazar payında ilk 5'in içinde olması gerekir.
İş ararken sizin güçlü olup şirketi sizin seçmeniz lazım.
Başvuru yaptığınız şirketten ters bir cevap almak da önemli değil, siz denemeye devam edin fakat işi seçerken kurumsal firmayı seçmeniz gerekiyor. Ayda 10 bin liraya mahalledeki halıcı ve ayda 2 bin liraya kurumsal şirket arasında kalırsanız kesinlikle kurumsal firmayı seçmelisiniz.

FLO Genel Müdür Yardımcısı Kazım Çimen:

Kazım Çimen

FLO COO'su Çimen öğrencilerle iş hayatındaki tecrübeleri anlattı ve üniversite öğrencilerine tavsiye olarak yabancı dil öğrenmelerini, kariyer yönlendirmelerini kendilerinin yapmalarını ve hata yapmaktan korkmamalarını söyledi.

Etkinlik organizasyonunu gerçekleştiren İşletme Kulübü üyeleri