ARGE 250


Daha güvenli ve hızlı karar vermenin 4 yolu

Kendinden şüphe etmek ve ikinci tahminler liderlik yeteneklerinize zarar verir. Şüphe daha doğru kararlar vermenize neden olmuyor.
Çoğu zaman ikinci tahminlerin yanlış olduğunu belirten Dartmouth Tuck Center for Leadership Dekanı Sydney Finkelstein, "İlk tahminlerinize güvenin. Örneğin birini işe alacağınız zaman iki kişi arasında kaldığınız da, ikinci kararınıza güvenmek yanlış olacaktır" diyor. Finkelstein, süphelerinizden kaynaklanan tahminlerin kendi kendini doğrulayan bir kehanete dönüşme riskinin olduğunun altını çiziyor.
Aynı şeyleri düşünerek zaman kaybetmek yerine, şirketi ileri taşımak için harekete geçmeniz gerekiyor. Daha güvenli ve hızlı kararlar verebilmek için verilen 4 öneri ise şöyle:

1) "Bu ne kadar önemli bir karar?" diye sorun
Arada kaldığınız zaman, bakış açınızı değiştirmeyi deneyin. Bu kararın yaratabileceği sonuçların ne kadar büyük olacağına hesaplayın. Eğer bu karar hayatınızda çok fazla şeyi değiştirmeyecek ve zararınız karşılanabilir olacaksa çok fazla endişelenerek zaman harcamamalısınız. Finkelstein, endişelenerek geçirdiğiniz zamanın hayatınızdan geri alamayacağınız bir şeyi yani zamanı yok ettiğini hatırlamanızı öneriyor.

2) İç sesini dinle
Sezgilerinizi takip etmek her zaman önemlidir ve zaman kazanmanızı sağlar. Hata yapsanız bile, sezgilerinizin sizi sonunda doğru noktaya taşıyacağını söyleyen Finkelstein, "Aldığınız kararları yazmayı ve sezgilerinize güvendiğiniz zaman onların doğruluk oranlarını hesaplamayı deneyin. Aradaki farkı göreceksiniz. Böylece kendinize olan güveninizin artar ve ikinci tahminlere ihtiyaç duymayı bırakabilirsiniz" diyor.

3) Öneri almaktan çekinmeyin
Eğer sezgilerinize güvenemiyorsanız, ikinci görüşlere başvurmak için zaman kaybetmeyin. Yeni bir perspektiften bakmak her zaman faydalı olacaktır.

4) Kararlara kalıcı olarak bakmayın
Bir kararın kalıcı olduğu durum çok azdır. Çoğu zamanla değiştirebilir. Bu yüzden de aldığınız kararın üzerine çok fazla anlam ve baskı yüklememeye çalışın. Son kararı aldığımızı düşündüğümüz zamanlarda kendimizi paralize ettiğimizi söyleyen Finkelstein, "Hata yapabiliriz. Önemli olan ilerlemek için harekete geçmektir" diyor.