AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Neden üst düzey yöneticilerin duygusal zekaları düşük?

Kaba ve empati yeteneği düşük liderlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Yapılan araştırmalar CEO'ların ve üst düzey diğer yöneticilerin duygusal zekalarının ofisin geri kalanına kıyasla düşük olduğunu gösteriyor. Öte yandan ofisin en yüksek duygusal zekasına orta seviyede yer alan yöneticilerin sahip olduğu belirtiliyor. Bu kişiler alt kademelerle üst düzey yöneticiler arasındaki iletişimi ve uzlaşmayı sağlamakla görevli oldukları için duygusal zekalarının yüksek olması da şart.
Ancak bu durum CEO'lar ve diğer üst düzey yöneticiler için geçerli değil. Onların daha pratik ve çözüm odaklı düşünmeleri gerekiyor. Çoğu şirketin başarısı için en acımasız kararları soğukkanlılıkla almakla görevli. Bunun yanı sıra verdikleri bu kararların sonuçlarıyla da şirketteki izole pozisyonları sayesinde yüzleşmek zorunda da kalmıyorlar. Zirvedeyken insanların yalnız kaldığını söylemek hiçte yanlış olmaz.
Bu sebeplerle yüksek duygusal zeka zaman zaman onlar için bir avantaj değil külfet haline gelebiliyor. Ya da ulaştıkları mevcut pozisyon zekalarını olumsuz yönde etkilemeye başlayabiliyor.Ancak bu durum CEO'ların başarısını olumlu yönde etkilemiyor. Yıldızı parlak CEO'ların her birinin duygusal zekası da pratik zekası kadar yüksek. Çünkü başkalarının duygularını anlamadan sadece sayılara bakarak doğru kararlar almak oldukça zor.
Yetenek yönetimi uzmanları bu durumun doğurabileceği olumsuz sonuçlardan kaçınmak için Üst düzey yöneticilerin sık sık duygularını belli etmeye çalışmasını, daha fazla gözlem yapmasını, uykularına çok dikkat etmelerini ve negatif düşüncelerden olabildiğince uzak durmalarını tavsiye ediyor.