ARGE 250


Avrupalı bankalardan borç alırken Türkler ailesine koşuyor

Barış Soydan

143 ülkeden 150 bin kişinin katıldığı araştırmada, bankadan borç alanların yüzdesi oldukça düşük çıktı. 31 ülkede yaşayanların yüzde 1'den azı acil bir durumda bankadan borç alacağını belirtti.
Bu araştırmaya göre Türkiye'de her iki kişiden biri borç alıyor. 2014 yılında dünya genelinde bu ortalama beşte 2 ye iniyor. En çok borç alanlar ise yüzde 86 ile Güney Afrikalılar.
Türkiye'de borç alanların yüzde 23'ü ailelerine gidiyor. Yüzde 12'si işverenine başvuruyor. Yüzde 3'ü finans kuruluşlarından borç isterken, yüzde 10'u birikimlerini harcıyor. Buradaki en büyük ayrımı ise nerede yaşadağınız belirliyor. Güney Amerika, Kuzey Amerika, Güney Doğu Asya, Rusya, Türkmenistan ve Azerbeycan'da yaşayanlar ilk olarak ailelerinden borç isteyeceklerini belirtiyor. Amerika, Avrupa, Çin ve Avustralya'da ise bankalar borç almanın adresi olarak öne çıkıyor.
Türkiye'de alınan borçların yüzde 13'ü eğitime harcanıyor. Yüzde 11'le onu sağlık takip ve morgage takip ediyor. Son sırada ise yüzde 4 ile iş seçeneği geliyor.