AR-GE 250


Çalışanların yüzde 76'sı evde daha verimli

FlexJobs tarafından Amerika'da yapılan bir araştırma ofis ortamının verimliliği azalttığını kanıtlıyor. 2600 çalışanın katıldığı anketin sonuçları oldukça dramatik. Verilere göre çalışanların yüzde 76'sı iş yeri dışında nerede olurlarsa olsunlar daha iyi çalıştıklarını ve çalışmalarından daha sağlıklı sonuç aldıklarını belirtiyor.

Ktaılımcıların yüzde 50'si evde çalışmayı tercih edereken, yüzde 12'si cafe veya diğer halka açık alanlarda, geri kalan yüzde 14'ü ise iş saatleri dışında kalan sürede ofiste çalışmayı tercih ediyor. Böylece diğer herkes evine döndüğünde sakin biçimde odaklanabildiklerini belirtiyor.

Peki ofis ortamları neden verimliliği düşürüyor? Anketten çıkan sonuçlara göre bunun başlıca sebebi işlerinin diğer çalışanlar tarafından bölünmesi. İkinci olarak ofis politikaları ve rahatsız ofis ortamları geliyor. Arkasından ise trafik gibi ulaşım sorunlarının yarattığı stres geliyor.

Çalışanların yüzde 42'si dışarıdan çalışmak karşılığında maaşlarında yapılacak kesintiye razı. Bu sonuçların işverenler için uyarı niteliği taşıdığını belirten FlexJobs kurucusu Sara Sutton Fell, “İşverenlerin bir adım geri atıp iş yerinin gerçekten çalışma verimi açısından iyi olup olmadığını sorgulamaları gerekiyor” diyor.