ARGE 250


Y kuşağını yönetmede en etkili 5 yol

Turkishtime Dergi

Randstad Türkiye, 2017 Yılı Yetenek Trendleri Raporu'na göre Y kuşağının liderlik becerilerini yönetmede en etkili 5 yolu açıkladı. 1980 ve 1999 yılları arasında doğan ve işgücünde en büyük nüfusa sahip olan Y kuşağı, yönetici koltuğunda yerini almaya başladı. 29 ülkede 8 bin çalışanla gerçekleştirilen çalışma sonucu çıkan 2017 Yılı Yetenek Trendleri Raporu'nun sonuçlarında yüzde 50'lik bir kesime göre Y kuşağının liderlik koltuğunda oturmasının şirketlere olumlu etki yarattığını görülüyor. Randstad Türkiye Şube Direktörü Sinan Pekşen, "Dijital yetenekleri, yüksek enerji seviyeleri ve artan beklentileriyle Y kuşağı, kurumsal değerleri ve çalışma alışkanlıklarını değiştirmeye hazır görünüyor" yorumunu yaptı. İşte Y kuşağını yönetmede en etkili 5 yol:

1. Onları meşgul edin

Y Kuşağı rekabet ve ödül ile motive oluyor, gelişiyor. Onları bilgi ve becerilerine uygun pozisyonlarda tutmak ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik etmek başarıya ulaşmalarını sağlayacaktır.

2. Sürekli geribildirimde bulunun

Y Kuşağı, yılsonunda gerçekleştirilen performans değerlendirmeleriyle, tüm yılı kapsayan bir seferlik incelemelerle yetinmek istemiyor. Performanslarına dair tamamen şeffaf geri bildirimlerde bulunulmasını ve bu geri bildirimlerin düzenli olmasını talep ediyor.

3. Liderlik eğitimleri verin

Y Kuşağının yetenekleri ve ihtiyaçları önceki nesillerden çok daha farklı. Onları elinizde tutmak için, duydukları eğitim ihtiyacını karşılamanız gerekir. Onların ihtiyaçlarını net bir şekilde anladığınızdan ve doğru liderlik programlarını geliştirdiğinizden emin olmalısınız.

4. Sosyal etkileşimlerini ölçün

İş ortamındaki duygusallık tecrübe ile birlikte gelişme eğilimi gösterir. Bu nedenle Y Kuşağı’na mensup liderlerin, X Kuşağı ve Baby Boomers’lar ile girdikleri etkileşimin boyutunu ve takım ruhunu yakalayıp yakalamadıklarını gözlemleyin.

5. Dengenin önemini anlayın

Y Kuşağı, sahip olduğu hırslara rağmen iyi bir iş ve özel yaşam dengesine sahip olmayı arzuluyor. Bu genç kuşağı, kıdemli pozisyonlara geçmeye hazır olmadan önce yakmadığınızdan emin olun!