ARGE 250


İşletme 101: Müşteriyi elde tutmanın 5 küçük sırrı

Turkishtime Dergi

Çoğu iş yerinin mevcut müşterilerine satış yapma oranı yüzde 60. Oysa birçok iş yeri, özellikle küçük ve orta ölçekli girişimler, genelde ilk müşterilerini ihmal ediyor. Müşteri kaybedildiğinde iste bunun suçlusu o oluyor. Ne yazık ki, gerçek neden genelde bu değil.

Müşterileri kaybetmemek için gereken 5 ana maddeyi sizler için listeledik.

1. Çalışma planını kesinleştirin

Gerçekleştirmeyi planladığınız projeleri müşteriyle en ince ayrıntısına kadar konuşup kesinleştirin. Böylece siz projeyle ilgili ayrıntıları atlamazsınız, müşteri de projeyi teslim aldığında daha önce anlaşmadığınız beklentilerinden bahsedemez.

2. Dürüst olun

Müşteri, yalanı kilometrelerce uzaklıktan anlayacaktır ve sizin de müşterilerini çoğaltmak isteyen bir girişimci olarak en son isteyeceğiniz şey de saygınlığınızın zarar görmesi olmalı. Müşterilerinizle olan ilişkilerinizdeki temel, tutamayacağınız sözler verdiğinizde sarsılacaktır. Makul sözler vermek işinizi kolaylaştıracaktır.

3. Zamanında olun

Müşteriniz için yaptığınız işi zamanında teslim etmeniz, ilişkinizin iyi devam etmesini sağlayacaktır. Projenin teslim tarihini her zaman oldurulabilir tutun. Böylece gerekli şekilde çalıştığınızda projeniz zamanında müşteriye teslim edilecektir.

4. Geri bildirimlere dikkat

Eğer müşteriniz çalışmalarınızdan memnunsa olumlu geri bildirimler alacaksınızdır. Yanlış giden bir şeyler olduğunda da müşterilerden gelen uyarıları dikkate almaya ve yeni düzenlemelere gitmeye önem vermelisiniz.

5. İletişimi ciddiye alın

Nasıl ki arkadaşlıkları devam ettirebilmek için sürekli iletişim halinde olmak gerekiyor, aynı özeni iş hayatında da göstermelisiniz. Müşterinizin özel günlerini kutlayarak kendinizi hatırlatabilir, ne zaman ihtiyacı olursa orada olduğunuzun mesajını verebilirsiniz.