ARGE 250


Cisco ile IBM siber suçla mücadele için güçlerini birleştirdi

Turkishtime Dergi

Cisco ile IBM Security, giderek artan siber güvenlik tehdidine karşı birlikte çalışmaya başlayacaklarını duyurdu. İki şirket, yeni bir iş birliği kapsamında müşterilere yarar sağlamak amacıyla ürünler, hizmetler ve tehdit istihbaratı üzerinde birlikte yakın bir biçimde çalışacak.

Cisco güvenlik çözümleri, kuruluşların ağlar, uç noktalar ve bulut genelinde korunması için IBM'in QRadar ürünü ile bütünleşecek. Müşteriler aynı zamanda, Yönetilen Güvenlik Hizmeti Sağlayıcısı olanaklarındaki Cisco ürünlerine IBM Global Services tarafından sağlanacak olan geniş kapsamlı destekten yararlanacaklar. İşbirliği aynı zamanda IBM X-Force ile Cisco Talos güvenlik araştırma ekipleri arasında yeni bir ilişki kurulmasını sağlayacak. Bu ilişki kapsamında ekipler, tehdit istihbaratı araştırmaları konusunda iş birliği yapacak ve önemli siber güvenlik olayları sırasında koordinasyon kurmaya başlayacaklar.

İletişim kurmayan ya da bütünleşmeyen güvenlik araçlarının giderek yaygınlaşması, güvenlik ekiplerini etkileyen en temel sorunlardan birini oluşturuyor. Kısa bir süre önce Cisco tarafından 3 bin üst düzey güvenlik yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirilen bir anket, kuruluşların yüzde 65'inin 6 ile 50 adet arasında farklı güvenlik ürünü kullandığını ortaya çıkardı. Böylesine bir karmaşıklığın yönetilmesi, zaten iş yükü fazla olan güvenlik ekiplerini zorluyor ve potansiyel güvenlik zafiyetlerine neden olabiliyor. Cisco ile IBM Security arasında kurulan iş birliği, kuruluşların tehditleri saptamak ve azaltmak için gereksinim duyduğu süreyi kısaltmalarına yardımcı olmaya odaklanıyor ve kuruluşlara tehditlere müdahaleyi daha hızlı ve doğru biçimde otomatikleştirmelerine yardımcı olacak bütünleşik araçlar sunuyor.

BNSF Railway Üst Düzey Bilgi Güvenliği Direktörü Bill Heinrich konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: "Siber güvenlik alanında, işinizi etkileyen tehditlerin bir adım önünde olmanın tek yolu veriye dayalı bir yaklaşımı benimsemek. Cisco ile IBM'in birlikte çalışması, ekibimizin birbiriyle bağlantısız sistemlerin birlikte çalışmasını sağlamak yerine tehditleri durdurmaya odaklanmasını kolaylaştırıyor. Bu daha açık ve iş birliğine dayalı yaklaşım hem sektör açısından hem de kendimizi siber suçlara karşı koruma becerimiz açısından önemli bir adım niteliği taşıyor."