ARGE 250


“Yatırım finansmanındaki avantajları nedeniyle leasing’i seçtik”

Elif Akın

On dört yıldır rüzgar ve güneş enerjisi ile biokütle alanında yatırımlar yapan Elestaş Elektrik Üretim’in Genel Müdürü Ali Çiçek, projelerini hayata geçirirken yatırım finansmanındaki avantajları nedeniyle leasing’i tercih ettiklerini söyledi.

Yeşil enerji alanında projeler geliştiren Elestaş Elektrik Üretim Genel Müdürü Ali Çiçek, grup olarak yatırım finansmanındaki avantajları nedeniyle leasing’i seçtiklerini belirtti. Çiçek, “Dünya görüşümüze ve grubumuzun yapısına da leasing daha uygun. Ak Lease ile de uzun yıllardır çalışıyoruz” dedi. Kurulu güç olarak 2016’da yüzde 62 büyüdüklerine dikkat çeken Çiçek ile devam eden projelerini ve 2017 yılı planlarını konuştuk.

1-Firmanız ne zaman kuruldu? Faaliyetlerinizden kısaca bahseder misiniz?
Elestaş Elektrik Üretim A.Ş, 2003 yılında İstanbul’da kuruldu. Ana faaliyet konusu çevreyi koruyan, kirletmeyen, yenilenebilir enerji tesisleri kurmak ve işletmektir. Şimdiye kadar hidroelektrik (HES), rüzgar, güneş ve biokütle alanlarında projeler geliştirdik. Çankırı’nın Orta ilçesindeki 1.1 MW’lık Yazı HES, Ekim 2009 yılında faaliyete geçti. Isparta’nın Sütçüler ilçesindeki  5.1 MW’lık Yaylabel HES, Eylül 2009 yılında faaliyete başladı. Sivas’ın Suşehri ilçesindeki 6.56 MW’lık Polat HES, Mart 2012 yılında faaliyete geçti. Ordu’nun Mesudiye ilçesindeki 11 MW’lık Murat HES, Aralık 2014 yılında faaliyete başladı. Hatay’ın Antakya ilçesindeki 9 MW’lık Orhanlı RES (Rüzgar Enerjisi Santrali) için ise 2012 yılında lisans aldık, diğer izinleri de tamamlamaya çalışıyoruz. Afyon’un Bolvadin ilçesindeki GES (Güneş Enerjisi Santrali) projelerini ise 15 MW 2016 yılında tamamladık.

2-Yılda toplam ne kadar MW enerji üretimi gerçekleştiriyorsunuz?
24 MW kurulu hidroelektrik kaynaklardan yıllık enerji üretimimiz 70 milyon kWh. 15 MW kurulu güneş enerjisi kaynaklarından ise 24 milyon kWh enerji üretiyoruz.

3-Şu anda devam eden projeleriniz hangileridir?
Hatay’da 9 MW’lık rüzgar, Eskişehir’de 9 MW’lık GES ve 5 MW’lık biokütle projelerimizin yapımına devam ediyoruz.

4-Yatırım yaparken alternatif bir finans kaynağı olan Leasing’i tercih etmenizdeki nedenler nelerdir? Ak Lease ile deneyiminizden kısaca bahseder misiniz?
Leasing’in yatırım finansmanındaki avantajları bize cazip geldi. Bu nedenle leasing’i seçtik. Dünya görüşümüze ve grubumuzun yapısına da daha uygun. Ak Lease ile uzun yıllardır çalışıyoruz, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz birçok yatırım projemizin yanında şu anda da devam eden GES projelerimizden Eskişehir, Tekirdağ, Karabük ve Balıkesir için görüşmelerimiz sürüyor.

5-Kimler sizden yani TEDAŞ harici elektrik alabilir?
Bütün üretimlerimizi YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) kapsamında satıyoruz. Ancak 2019 yılından sonra serbest tüketici olan her aboneye elektrik satışı yapabileceğiz.

6-2016 yılını nasıl geçirdiniz? Yılı yaklaşık olarak ne kadarlık bir büyümeyle kapattınız?
Geçen yıl 15 MW’lık GES projesi ve 15 milyon Euro yatırım gerçekleştirdik. Kurulu güç olarak ise yüzde 62 büyüdük.

7-2017 yılı hedefleriniz ve yatırım planlarınız nelerdir?
2017 yılında 9 MW’lık rüzgar, 18 MW’lık GES ve 5 MW’lık biokütle yatırımlarımızı tamamlamayı hedefliyoruz. Ayrıca biokütle ve rüzgar enerjisi projeleriyle birlikte toplam 30 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyoruz.