AR-GE 250


Dünya Ticareti Toparlanıyor

Turkishtime Dergi

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) , 2017 yılı 3’ncü çeyreği için "Dünya Ticaretinin Yörüngesi ve Momentumuna İlişkin Verileri" yayınladı. Dünya Ticaret Görünüm Göstergesi (WTOI), uluslararası hava kargo ve konteyner liman geçişleri için bileşen endeksleri ile uluslararası mal sevkiyatlarının arttığını gösteriyor.

En son 102.6 değerli gösterge, bu yılın Mayıs ayında yayınlanan 102.2 değerli önceki göstergesine göre daha yüksektir ve ticaretin hızlanması için sürekli bir momentum söz konusudur.

Hava taşımacılığı, ihracat siparişleri ve konteyner taşımacılığındaki güçlü performans diğer endekslerdeki zayıf sonuçlar ile dengelenmektedir.

WTOI, son trendlere ilişkin dünya ticaretinin yörüngesi üzerinde gerçek zamanlı bilgi sağlamak için tasarlanmıştır.

Haziran ayına ilişkin 102,6'lık en son okunan değer, trendin ve yükselişin üzerinde, üçüncü çeyrekte (Temmuz-Eylül) ticaretin güçlendiğine işaret ediyor.

Uluslararası hava kargo ve konteyner limanı geçişleri için bileşen endeksleri hem keskin, hem de uluslararası mal sevkiyatlarının arttığını gösteriyor.

Elektronik bileşenler ve tarımsal hammadde endeksleri de yakın zamanda arttı.

Öte yandan, otomobil üretimi ve satışları zayıflamış ve tüketici güveninin bozulduğu öne sürülmüştür.

İhracat siparişleri trendin üstündedir ancak yükseliş göstermiştir, bu da ticaret büyümesinde yukarı yönlü momentumun zirveye ulaşmış olabileceğini göstermektedir.

Durum böyle olursa, ticaret büyümesinin yıl sonuna doğru ılımanlaşması beklenebilir.

Bu sonuçlar, WTO'nun geçtiğimiz yıl zayıf bir genişlemeyi takiben 2017'de ılımlı ticaret büyümesini öngören 12 Nisan 2017 tarihli en son tahmininden biraz daha güçlü.

Bir sonraki DTÖ ticareti tahmini güncellemesi Eylül'ün sonlarında veya Ekim başında yayınlanacak.


Metnin Orijinal Linki:
https://www.wto.org/english/news_e/news17_e/wtoi_07aug17_e.htm