AR-GE 250


IBM Think İstanbul Summit 2018

Turkishtime Dergi

Türkiye’de 80. yılını kutlayan IBM Türkiye, IBM Think İstanbul etkinliğinde, IBM çözümlerinin veriyi işletmeler için nasıl değere dönüştürdüğünü, bulut çözümlerimizin nasıl esneklik yarattığını, blockchain teknolojisinin geleceği nasıl şekillendireceğini, özetle yeni teknolojilerin uygulamaya geçtikleri alanlarda nasıl fark yarattıklarını başarıyla ele aldı.

Fark yaratan başarı hikayeleri ekseninde Güler Dinamik, Yönetim Kurulu Başkanı Kenan GÜLER, alanında ülkemizin ilk ve tek milli Blockchain yazılımını, doğuşunu, tedarik zinciri üzerindeki etkisini anlattı.

Hepimizin bildiği gibi 2011 yılında Almanya’ da bir grup mühendis tarafından Endüstri 4.0 olarak tanımlanan 4. Sanayi devrimi, şu an ülkemizde ve dünyada ciddi bir şekilde hissedilmektedir.

Bu devriminin en önemli etkisinin dijitalleşme yönünde olduğu tüm sektörlerce çok iyi biliniyor ve Gümrük Müşavirliği hizmetlerinde de ciddi bir değişime yol açıyor. Öncelikle bundan Önceki Bakanlığımızın başlattığı dijitalleşme çabaları 100 Günlük İcraat Programı'nda da Ticaret Bakanlığımız eylem planlarına Gümrük işlemlerinin dijitalleştirilmesi hakkında projeleri dahil etmiş ve bu 100 günlük program içerisinde bazılarını pilot çalışmalar ile hayata geçirmiştir.

Güler Dinamik Gümrük Müşavirliği A.Ş. adına, ATEZ Yazılım Teknolojileri A.Ş.,  ihracat işlemlerinde firmalarımız ile yapmış olduğumuz bilgi alışverişleri için bir RPA geliştirmiştir, (İşlem süreçlerini robotik olarak el değmeden yapabiliyoruz) tamamen kendi insan kaynağımız ve teknolojimiz ile 2017’ nin sonlarından bu yana pilot uygulamalarına başladığımız ihracat beyannamesini el değmeden yazabildiğimiz ve artık bir ürün olarak genele yaymayla ilgili çalışmalarımızın yoğun olarak devam ettiği bir projedir.

ATEZ Yazılım şirketimizin yürüttüğü diğer bir projede, şu an PoC aşamasında olup 2019 yılının ilk çeyreğinde pilot olarak ilk çalışmayı yapabileceğiz Blockchain uygulamasıdır. Yaygın olarak kullanılan dört farklı dilde (Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca) hazırlanan ve diğer tüm dünya dillerine birkaç saatlik çalışma ile çevrilebilecek bir alt yapıya sahip olan, BTP (Blockchain Ticaret Platformu) Tedarik Zincirini sipariş aşamasından, teslim aşamasına kadar tüm süreçlerini tek bir pencere üzerinden yönetmeyi mümkün kıldığından hali hazırda yurtiçi/dışı pazarının beklentilerini fazlasıyla karşılar niteliktedir. Bu özellik tek başına bugünkü tedarik zinciri yazılım pazarına giriş için önemli bir avantaj sunmasının yanında global şirketler için de bir tercih sebebi olacaktır.

Ayrıca, global ticaretin bugünkü durumunu ele aldığımızda, BTP, ticaret önlemleri ve uyum konuları da dahil Uluslararası Ticaretin daha etkin ve basitleştirilmiş bir şekilde işlemesine yardımcı olabilecektir.

Ülkemizde ve Dünyada, alanında ilk ve tek Blockchain Platformu olan BTP, ülkemiz Tedarik Zincirinin tüm paydaşlarını dünya pazarlarında daha etkin ve rekabetçi bir şekilde yer alması için çok önemli bir rol oynayacaktır.

Kısaca, Günümüz ve gelecek teknolojilerini (Blockchain, RPA, Yapay Zeka, RFID, IoT ve Data Analizleri vb. benzeri) kullanarak; ölçülebilir, raporlanabilir, esnek ve etkin teknoloji çözümleri ile kendimizi ve müşterilerimizi dünyaya bağlı tutmak ve global oyuncu olmak için çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz.

Kenan Güler
Gümrük Müşaviri
Blockchain Girişimcisi
Yönetim Kurulu Başkanı