ARGE 250


Maersk ve IBM'den, TradeLens adlı Blockchain Sevkiyat Çözümünün tanıtımı

Turkishtime Dergi

Ülkemizden Güler Dinamik Gümrük Müşavirliği A.Ş., Ümit Bisiklet San. Ve Tic. A.Ş. ve PLH Lojistik Hizmetleri A.Ş. programın katılımcıları arasında yer almışlardır.

Ocak ayında duyurulan sanayi çapındaki işbirliği, global ticaret çözümüne 90’dan fazla kuruluşun katılımı ile artmaya devam etmektedir.

Platformda 154 milyondan fazla işlem kaydı bulundu ve günde bir milyon kapasiteye doğru hızla artmaktadır. Kopenhag, Danimarka, ve ARMONK, N.Y. 09.08. 2018 tarihinde (PRNewswire/ Ocak Ayı duyurularının ardından, A.P. Moller- Maersk (MAERSKb. CO.) ile IBM (NYSE: IBM) iki şirketin dünyanın global tedarik zincirine blockchain uygulamasını getirmek için ortaklaşa geliştirdikleri TradeLens oluşumunu duyurdular.

TradeLens, Maersk ile IBM arasında yapılan işbirliği anlaşmasının bir sonucudur, Blockchain destekli nakliye çözümü, endüstri çevresinde yenilikleri teşvik etmek, bilgi paylaşımını ve şeffaflığı desteklemek üzere çeşitli tarafları bir araya getiren daha etkili ve güvenli global işleri desteklemek üzere tasarlanmıştır.

TradeLens'in önceden adaptasyon programının bir parçası olarak, IBM ve Maersk, 94 kuruluşun da aktif olarak katıldığını ve açık standartlar üzerine kurulu TradeLens platformunda yer aldıklarını duyurmuşlardır.

TradeLens ekosistemine şu anda şunlar dahildir:

Dünya çapında, Hong Kong'da PSA Singapore, International Container Terminal Services Inc, Patrick Terminals, Modern Terminals, Port of Halifax, Port of Rotterdam, Port of Bilbao, PortConnect, PortBase ve Port of Phladelphia'daki Hold Logistics Terminal operatörlerinin kılavuz çözümündeki ağı dahil olmak üzere 20'den fazla liman ve terminal operatörü yer almaktadır. Bu da TradeLens'e aktif olarak katılan ya da katılacak olan yaklaşık olarak dünya çapındaki 234 deniz ağ geçidine tekabül etmektedir.

Bu çözüm platformuna katılan global konteyner taşımacılığı yapan firmalar arasında Hamburg Süd ile Pacific International Lines’ da bulunmaktadır.

Hollanda'daki, Suudi Arabistan'daki, Singapur'daki Avustralya'daki ve Peru'daki Gümrük İdareleri de Ransa ve Güler Dinamik Gümrük Müşavirliği A.Ş. firmaları ile birlikte katılım sağlamaktadır.

Agility, CEVA Logistics, DAMCO, Kotahi, PLH Lojistik Hizmetleri A.Ş. Ancotrans ve WorldWide Alliance'ı da kapsayan Nakliyeciler, taşımacılık ve lojistik firmaları şu anda katılımda bulunanlar arasında yer almaktadır.

TradeLens, çok sayıda iş ortağının işbirliğini güçlendirerek detaylardan, gizlilikten ya da mahremiyetten taviz verilmeksizin bir işlemin tek bir görünümünü sunarak dijital tedarik zincirlerine ilişkin dayanak olarak IBM Blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Nakliyeciler, armatörler, liman ve terminal operatörleri, iç nakliye ve gümrük idareleri sevkiyat bilgilerine ve sevkiyat belgelerine, sıcaklık kontrolünden, konteyner ağırlığına kadar değişen loT ve sensör verileri de dahil olmak üzere gerçek zamanlı erişim ile daha etkili etkileşimde bulunabilirler.

Blockchain akıllı sözleşmeleri kullanan TradeLens, uluslararası ticarette yer alan bir çok tarafın dijital ortamda işbirliğine imkan vermektedir. Ticari belge modülü, bir beta programı altında yayınlanmakta ve ClearWay olarak adlandırılmaktadır, ithalatçı/ihracatçıları, gümrük müşavirlerini, gümrük, diğer devlet kurumları ve NGOs gibi güvenilen üçüncü taraflara çarpraz organizasyonel iş süreçlerini ve bilgi alışverişini yapmalarına imkan sağlar ve hepsi güvenli ve tanınan bir denetim yolu ile desteklenmektedir.

12 aylık deneme boyunca, Maersk ve IBM, belge hataları, bilgi gecikmeleri ve diğer aksaklıkların neden olduğu gecikmeleri önleyecek imkanları tanımlamak için defalarca ekosistem ortakları ile  çalıştılar. Bir örnek, TradeLens'in, Amerika Birleşik Devletlerinde binlerce dolar maliyeti önleyerek üretim hattına gönderilecek paketleme malzemelerinin bir sevkiyatında transit süreyi yüzde 40'a kadar nasıl azalttığını göstermiştir.  Daha iyi görünür ve daha etkili iletişim araçları ile tedarik zincirine katılanlardan bazıları, TradeLens ile 10 adım- beş kişiden bir adım-bir kişiye düşürerek  "konteynerim nerede" gibi temel operasyonel soruları azaltabileceğini öngörmektedir.

Gümrükten çekme belgeleri, ticari faturalar ve konşimento gibi belgeler ile geminin varış zamanları ve konteynerin girişi gibi veriler de dahil olmak üzere 154 milyondan fazla nakliye işlemi platformda kayıt altına alınmıştır. Bu veriler günde bir milyona kapasiteye doğru yaklaşarak büyümektedir.

Bilindiği üzere, bu verilerin bazıları, tedarik zinciri endüstrisinde yaygın olarak kullanılan EDI sistemleri aracılığıyla paylaşılabilmektedir ancak bu sistemler esnek değildir ve oldukça karmaşıktır ve eş zamanlı olarak veri paylaşımı yapılamamaktadır. Firmalar genellikle, yine belgeleri e-posta eki,  faks ile ya da kurye ile paylaşmaktadır.

TradeLens tedarik zincirindeki her sevkiyata ilişkin kritik verileri takip edebilmekte ve katılan tüm taraflar arasında değiştirilemeyen kayıtlar tutabilmektedir.

TradeLens, blockchain teknolojisini, dünya çapında tedarik zinciri belgelerini güvenli dijital ortama dönüştürme ve iletimine ilişkin endüstri standardını oluşturmak için kullanmaktadır.

Modern Terminals CEO'su Peter Levesque; “Bu girişim, global tedarik zinciri güvenliğini arttırırken, zaman içerisinde endüstrimiz açısından da büyük tasarruflar yaratacaktır. Bu heyecan verici endüstriyel nakliye yeniliğini test etmede Network Üyesi olarak yer almaktan memnuniyet duymaktayız” dedi.

CEVA Lojistik'in CEO'su Christophe Cachat; “Global bir lojistik tedarikçisi olarak, CEVA, Blockchain vaadinin yerine getirilmesinde açık ve nötr bir çözüm çerçevesinde global standartlar sunmak üzere endüstrimizden bazı aktörler ile IBM ve Maersk ile güçlerin birleştirildiği TradeLens'deki eşsiz fırsatı görmektedir. Bu, tüm müşterilerimize artan bir değeri sunmak ve iş akışını sağlamak için aralıksız yolculuğumuzda önemli bir adımdır”, dedi.

IBM Global Endüstriler, Çözümler ve Blockchain Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Bridget van Kralingen; “Blockchain'in, yılda dört trilyon dolarlık eşya taşıması yapan global ekonomi alanı olan uluslararası taşımacılığı dijitalleştirme konusunda önemli bir rol oynayabileceğine inanıyoruz. Yine de, teknolojinin başarısı tek bir faktöre dayanmaktadır. O da tüm ekosistemi, tüm katılımcılara eşit şekilde fayda sağlayacak ortak bir yaklaşım etrafında bir araya getirmekle olacaktır,” dedi.

Maersk ve taşımacılık ekosistemindeki diğer şirketler ile yaptığımız çalışma blockchain'in tüm üyelerinin önemli verileri paylaşarak kazandıkları güçlü, bağlantılı ağı kullanabileceğini ve birlikte global ticaretin nasıl yürütüldüğünün hayati bir kısmını dönüştürebileceğimizi göstermiştir.

Endüstriyel adaptasyonu maksimum düzeye çıkarmada ortak işbirliği modeli

Ocak 2018' de global ticareti dijital ortama aktarmak için ortaklaşa geliştirilen çözümün duyurulmasından ve teknolojinin uyumlu hale getirilmesini isteyen global tedarik zinciri ekosisteminin muhtelif üyelerinden alınan geri bildirimlere istinaden, IBM ve Maersk piyasa modeline geçiş yaptılar ve artık ortak girişim yerine çözümlerini mevcut işbirliği anlaşmasının uzantısı yoluyla yerine getirecekler.

Maersk TradeLens Şefi Mike White;  “Ortak işbirliği modelimiz Maersk, IBM ve tüm ekosistem katılımcıları arasındaki veri koruması ile TradeLens'in birlikte çalışabilirliğini sağlarken, ekosistem katılımcılarından gelen önemli geri bildirimleri daha iyi ele almamıza imkan sağlamaktadır, Endüstri adaptasyonunu maksimum düzeye çıkaracağına inancımız büyüktür,” dedi.

Standart görüşmeler aktif olarak openshipping.org ile sürdürülmekte ve TradeLens API' lerini UN/CEFACT standartları ile aynı seviyeye getirmeye çalışmaktadır. TradeLens API'leri, geliştirici erişimine ve platformdaki katılımcılardan gelen geri bildirimlere açıktır.

TradeLens çözümüne bugün “Erken Adaptasyon Programı” ile erişilebilmektedir.

TradeLens'in bu yılın sonuna kadar tamamen ticari olarak kullanılması bekleniyor.

TradeLens ve ekosistem katılımcılarının çözüm hakkında ne söyledikleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.tradelens.com adresini ziyaret edin.

Yazınının İngilizce orijinaline linkten ulaşabilirsiniz.