ARGE 250


Otomatik BES’le tasarruf oranları artırılacak

Elif Akın

Otomatik BES'le çalışanların emekli olduktan sonra ek bir gelir imkânı elde etmesi ve yüzde 15 seviyelerinde olan yurt içi tasarruf oranının artırılması hedefleniyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) yeni bir dönem başlıyor. Büyümekte olan Türkiye’nin, tasarruf oranlarının gelişmiş ülkeler seviyesine çıkartılmasında önemli rol oynayacak “Otomatik Katılım” uygulaması devreye giriyor. Kamu ve özel sektörde çalışan 45 yaşını doldurmamış çalışanlar ile yeni bir işe başlayan 45 yaşını doldurmamış çalışanlar, 01.01.2017 tarihinden itibaren işverenleri aracılığıyla belirlenen takvim doğrultusunda Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik olarak dahil edileceklerdir.

Otomatik Katılım Sistemi ile emeklilik döneminizde ek bir gelir imkânı elde etmeniz ve çalışma hayatınızda sahip olduğunuz yaşam standardınızı emeklilik döneminizde de sürdürmeniz hedefleniyor.

Ayrıca yüzde 15 seviyelerinde olan yurt içi tasarruf oranının artırılması, cari açığın kapatılması, sosyal güvenlik sisteminin yükünün azaltılması, ekonomiye uzun vadeli kaynak sağlanması ve yaratılan kaynakların ekonomideki dalgalanmaları dengeleyebilmesi için “Otomatik Katılım” uygulaması büyük önem taşıyor.