ARGE 250


Dünyanın en iyi havalimanı restoranları

Barış Soydan

 

Kötü hava koşulları ve artan hava trafiği gibi sebeplerle ertelenen uçuşlar, havalimanlarında harcanan zamanı artırıyor. Bu nedenle havalimanlarının yolcularına sunduğu hizmetlerin önemi artıyor.

 

Hızlı ve ayaküstü yemek servisi anlayışına artı olarak farklı seçeneklerde yaratılmaya başlanıyor. Dünyanın en işlek havalimanları sıkıcı ve boş geçen bu zamanları kaliteli ve keyifli hale getirebilmek için daha lüks restoranlara yer açıyor. Artık havalimanları dünyanın ileri gelen restoranlarına ev sahipliği yapıyor.

 

  • One Flew South, Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı, Terminal E, Atlanta

4 yaşındaki bu restoranın şefliğini dünyaca ünlü aşçılardan Duane Nutter ve Todd Richards yapıyor. Geniş bir barı olan bu şık restoranın oldukça geniş bir menüsü var. Çoğunlukla taze ve kaliteli yemekler servis ediliyor. Ayrıca birçok farklı kokteyl ve şarap mahzeni de bulunuyor. En fazla tercih edilen yemek çeşitlerinin başında ise et ve ördekli sandwich yer alıyor.

  • Gordon Ramsay’s Plane Food, Heathrow Havalimanı, Terminal 5, London

Bu restoranda yemekler oldukça iddialı bir aşçı olan Gordon Ramsey tarafından hazırlanıyor. Menünün öne çıkan lezzetleri arasında makarna, risotto ve et çeşitleri bulunuyor. Kokteyl menüsü çeşitliliğiyle birçok restoranın önüne geçiyor. Ayrıca erken saatlerde uçuşu olanlar için lezzetli bir İngiliz kahvaltısı sunuluyor.

  • Saboten Tonkatsu, Changi Uluslararası Havalimanı, Terminal 1, Singapore

Bol yağda kızartılmış domuz kotlet paneyi buradan daha iyi yapan bir restoran yok. 1966 yılında Tokyo’da açılan bu restoran zinciri Japonya’da oldukça saygın bir yere sahip. Etler, yağ oranının fazla olduğu olgun domuzlardan elde ediliyor ve bu yüzden de sulu oluyor ve kolay yenebiliyorlar. Domuz eti yemeyenler için et filetolar, bol yağda kızartılan deniz ürünleri ve güveçlerde öne çıkan diğer yemek çeşitleri arasında bulunuyor.

  • The Salt Lick, Austin-Bergstrom Uluslararası Havalimanı, Austin, Texas

The Salt Lick yolu Austin’e düşenlerin mutlaka uğraması gereken bir adres. 1967 yılında ilk şubesini açan restoran zinciri nefis barbeküleriyle müşterilerine hızlı ve kaliteli bir zaman yaşatıyor. Özellikle taco, pirzola ve göğüs etiyle hazırlanan yemeklerin tümü müşteriler tarafından tercih ediliyor. Kahvaltılık tacolar ise erken saatte uçuşu olanlar için lezzetli bir alternatif sunuyor.

  • La Moraga, Málaga – Costa del Sol Havalimanı, Terminal 3, Málaga, İspanya –

La Moraga, İspanya’nın en çok takdir edilen şeflerinden Dana Garcia’nın yönetiminde işletiliyor. Garcia’nın restoranlarından ikisi mutfak sanatlarının Oscar’ı olan Michelin yıldızını almaya başarmıştı. Havalimanı şubesi ise hem şıklığı hem de yemekleriyle diğer şubeleri aratmıyor. Minimalist şekilde dizayn edilen restoranda çeşitli İspanyol mezeleri ve tatlılar bulunuyor. Bunların yanı sıra hamburger gibi daha hızlı seçenekleri de menüde bulmak mümkün. Şarap menüsü ise kısa fakat kaliteli seçeneklerden oluşuyor.

  • Hung’s Delicacies, Chek Lap Kok Havalimanı, Terminal 2, Hong Kong

Hung’sun bu küçük restoranı Hong Kong’ta oldukça popüler. Bu yüzden havalimanındaki restoranına yalnızca yolcular değil yerli halkta geliyor. Sef Lai Wai Hung tarafından hazırlanan yemekler arasında oldukça farklı lezzetler bulmak mümkün. Bunların arasında en çok Çin likörüyle marine edilmiş ördek dili, kaz dilimleri ve Chua Lam’sın karışık noodle tercih ediliyor.

  • Piquillo, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı, Terminal 5, New York

Piquillo, New York’ta yer alan El Quinto Pino, La Vara ve Txikito gibi popüler restoranların işletmeciliğini yapan Alex Raji tarafından kuruldu. Sunduğu hizmetle Amerikan havalimanlarında bir ilk olmayı iddia eden restoranda, İspanyol peynirleri ve şarküterileriyle hazırlanan kuzu pirzola ve cazuelas gibi dünya mutfağından lezzetli ve farklı yemekler servis ediliyor.

  • Kitchnette, Atatürk Uluslararası Havalimanı, Terminal 2, İstanbul

Atatürk Havalimanı’da lüks restoranlarla hizmet veriyor. Bunların arasında Kitchnette zengin menüsü ve kaliteli servisiyle öne çıkıyor. İstanbul’un birçok noktasında hizmet veren restoran zinciri yolcular için hoş bir alternatif yaratıyor. Menüde dünya mutfağının popüler salata, makarna ve et çeşitlerinin yanı sıra birbirinden leziz tatlı seçenekleri sunuluyor. Alkollü içecek servisi de bulunuyor.