ARGE 250


Global Connection yazarı Knut Diers'in kaleminden... Alman turist gelecek mi?

Turkishtime Dergi

Özellikle hesabını bilenler için Türkiye tatili bir fırsat. Çoğu zaman fiyatlar 245 Euro'luk bir hafta Mallorca tatilinin bile altında. Bir hafta otel tatili satın alan ve tatil dönüşü tekrar Frankfurt havalimanına inen Rainer Planegg "Antalya'daydım, sahiller boştu, etrafımda sadece güler yüzlü ve cana yakın Türkler vardı, her şey çok güzeldi" diye anlatıyor.

Knut Diers - Global Connection gazetecisi, Spiegel Online, die Welt, Goethe.de yazarı

 

"Şu an Türkiye seyahatleri ile ilgili önemli bir talep olmuyor" tespitinde bulunuyor Edwin Doldi. Kendisi Alman seyahat acentesi olan Studiosus'un güvenlik yöneticisi. Zaten 2016 yılında Münihli acentenin Türkiye seyahatleri neredeyse durma noktasına gelmiş. Doldi geleceği de yine pek parlak görmüyor: "Yakın gelecek için de canlanmayı tetikleyecek bir gelişme beklemiyoruz” diyor.

 

Studiosus üstün kalitedeki kültür ve şehir gezileriyle bilinir. Kataloglarını sahil tatilleri değil, eğitim gezileri dolduruyor. Müşterileri ise çoğunlukla biraz ileri yaşta ve belki de "yabancı bir ülkede nefes kesen bir deneyimi yaşarım" düşüncesini seviyor, fakat mutlaka güvenli olmalı. Edwin Doldi gibi bir "güvenlik yöneticisi" olan ancak bir kaç tur operatörü bulunuyor. Türkiye'deki saldırılarla ilgili kaygılar hala büyük gibi görünüyor. Almanlar İstanbul gibi metropolleri ve antik kentleri şu an çok fazla tercih etmiyor. Diğer tur operatörleri de bunu teyit ediyor.

 

12 Ocak 2016 tarihinde İstanbul'da Sultanahmet Meydanındaki Dikilitaş’ın yanındaki bir saldırıda on iki Alman turist hayatını kaybederken 13 kişi de yaralanmıştı. Fakat bunun üzerinden uzun zaman geçti. Sonra 2016 yılının Temmuz ayında bir darbe girişimi oldu ve 19 Temmuz 2017 tarihine kadar kısa vadede sokağa çıkma yasağı koyma imkanı sağlayan olağan üstü hal yasası çıkarıldı. Fakat Berlin'deki Alman Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesini ziyaret edenler Türkiye ile ilgili seyahat ve güvenlik uyarıları altında büyük ölçüde güven verici bilgilerle karşılaşıyor. Sayfada "tüm ülkede yüksek düzeyde güvenlik önlemler" alındığı doğrulanmakta. Ancak Suriye ve Irak sınır bölgelerine seyahatler tavsiye edilmiyor. Fakat bunlar zaten alışagelmiş seyahat rotaları değil. Dışişleri Bakanlığı Ağrı Dağı tırmanışlarına artık izin verilmediğini de bildiriyor. Fakat bu gezi türü Türkiye’ye tatile gelenlerin çoğuna zaten hitap etmiyor. Ayrıca Türkiye Almanya'dan 2,3 kat daha büyük ve aynı Orta Avrupa'daki ülke gibi 80 milyonluk bir nüfusa sahip.

 

Akdeniz plajları cazip

Sonuç olarak: Özellikle Türkiye'nin güney ve güneybatı kıyılarında bulunan sahiller ve oteller sorunsuzca ziyaret edilebilir. Bu durum turizm için önemli bir haber. Berlin'den bununla ilgili bürokrasi dili ile "Akdeniz kıyılarında bulunan turistik destinasyonlarda bugüne kadar yabancı turistlerin zarar gördüğü güvenlik zafiyeti ilgili hiçbir olay bildirilmedi" açıklaması yapılmakta. Dolayısıyla Türkiye'deki otelcilerin ve lokantacıların bu yaz barlarda ve sahillerde yalnız kalmayacakları anlamında az da olsa bir umut var mı?

 

Seyahat acenteleri genellikle son dakika rezervasyonlara odaklandıklarından, "Gloobi.de” seyahat portali geçenlerde Almanya'da bulunan 800 seyahat acentesiyle Türkiye tatili ile ilgili bir anket düzenledi. Ancak sonuçlar pek de iç açıcı değil: Bu ankete göre katılımcıların, önümüzdeki dönemde hiç bir saldırı olmasa dahi, sadece yüzde 14'ü talebin artmasını bekliyor. Seyahat acentelerinin yüzde 75'i artık aktif olarak hiç Türkiye seyahatleri sunmuyor ve sadece müşteriden talep geldiğinde satıyor. Seyahat acentelerinin dörtte biri kısa sürede büyük bir artış olacağına inanmıyor. Diğerleri ise kararsız.

Oysa özellikle hesabını bilenler için Türkiye tatili bir fırsat. Çoğu zaman fiyatlar 245 Euro'luk bir hafta Mallorca tatilinin bile altında. Bir hafta otel tatili satın alan ve tatil dönüşü tekrar Frankfurt havalimanına inen Rainer Planegg "Antalya'daydım, sahiller boştu, etrafımda sadece güler yüzlü ve cana yakın Türkler vardı, her şey çok güzeldi" diye anlatıyor. Aynı  seyahate katılan Sonja Battenfeld de çok memnundu: "Türkiye’deki Akdeniz sahillerine şimdi gitmek lazım, çok harikaydı. Size bir sürü yer kalıyor, yemekler harika ve sürekli uçurtma sörfü yapabildik." Sonra birçok Almanı etkileyen bir şey söyledi: "Ve onların çok acil bizim desteğimize ihtiyacı var. Bu kötü durum otelcilerin kabahati değil ki.”

 

Evet, Almanya ve Türkiye arasındaki ilişki bozuldu. Fakat bir tatilci genellikle siyasi nedenlerden dolayı bir tatil destinasyonundan vazgeçmez. Aksi takdirde, artık birçok insan ABD'ye, Filipinler'e veya Hindistan'a gitmezdi. "Güvenlik" konusu onlar  için daha önemli. Dolayısıyla Mısır ve Tunus daha kötü durumda.

2015 yılında 4,47 milyon Alman turist tatilini Türkiye'de geçirdi. Geçen yıl ise 4,19 milyon ile 2012 (4,13 milyon) yılının da üzerindeydi. Ancak 2017 yılı için bir öngörüde bulunmak biraz zor. Neckermann ve Öger markası olan Thomas Cook ayrıntı vermemekle birlikte son yılların en büyük gerilemesinden bahsediyor.

 

Fiyatlar çok iyi

 

Dünya genelinde en büyük seyahat acentesi olan TUI Group bu durumu nasıl değerlendiriyor? TUI Group sözcüsü olan Susanne Stünckel,  "Tabii ki" diyor ve sözüne devam ediyor: "Türkiye seyahatleri ile ilgili talepler hala çok düşük." Fakat ülke, Alman tatilcilerin en popüler seyahat destinasyonları arasında ve dünya genelindeki popülarite sıralamasında hala üçüncü sırada. "Bu yaz, fiyat karşılaştırmasında fiyatların rekabet kabul etmediğinden, hafif bir artış bekliyoruz. Stünckel, "Türkiye tekrar düşürülen fiyatları, geniş otel yelpazesi, iyi uçuş bağlantıları ve üstün kalite ile 2017 yazına giriyor" diye vurguluyor ve TUI müşterilerinin memnuniyet sıralamasında en iyi notlarla birinci sırada bulunduğunu ifade ediyor.

 

TUI en büyük talebin Türk Riviyerası’na ve o bölgenin merkez havalimanı olan Antalya’ya olduğunu belirtiyor. Alman tatilcilerle yapılan anketlere göre Akdeniz, Ege'ye göre daha iyi bir konumda ve daha yüksek bir popülariteye sahip. Böylece Alman seyahat acenteleri ve Türk ortakları yine de "Türkiye'de güzel bir yaz" geçirme konusunda hem dikkatli hem de iyimserler. Turizm, Türk ekonomisinin büyüme lokomotifi ve tüm turistler arasında yüzde 15 pay ile Alman turistler en ön sırada yer almakta.