ARGE 250


Limak'tan turizm atağı

Turkishtime Dergi

Sekizinci otelini KKTC’de hizmete açan Limak Holding, Mersin ve Üsküp'te 3 otel yatırımı daha yapacak. Grup, Fransa için de kolları sıvamış durumda.

Limak Holding, turizmdeki ağırlığını artırma planları yapaıyor. İlk yurtdışı otelini KKTC'de açan Limak, Makedonya'da başladığı turizm yatırımının ardından Fransa'da da otel satın almak için görüşüyor. Turizm yatırımlarını önümüzdeki dönemde Balkanlar ve Batı Avrupa'ya kaydırmayı planlayan grup, Türkiye'de ise Mersin'de iki otel ve golf sahası ile İstanbul 3. Havalimanı projesi kapsamında da bir şehir oteli yatırımı yapacak.

Limak Holding turizm sektöründe Antalya'da 4, İstanbul, Ankara ve Yalova'da birer tane olmak üzere 7 otel ile faaliyet gösterirken; geçtiğimiz günlerde KKTC'deki yeni otel yatırımını devreye aldı.

KKTC'de faaliyete başlayan yeni otel yatırımıyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Yeni otelimiz toplamda 200 milyon dolara maloldu. KKTC'deki yatırımımızla birlikte otel sayımızı 8'e, toplam yatak kapasitemizi 7,000 üzerine çıkardık. Mersin'de temelini attığımız 2 otel yatırımı ve golf sahası yatırımına başlamış bulunmaktayız. Makedonya'nın başkenti Üsküp'te de yeni bir otel yatırımına başladık. Hedefimiz beş yıl içinde 10,000 yatağa ulaşmak. Mersin'de iki tane 1,000 yataklı otel yapacağız, bir de golf sahası yapacağız. Buradaki yatırım rakamını 300 milyon dolar civarında bekliyoruz. Makedonya'da ise kompleksteki tüm yatırımımız 250 milyon euro. Rezidans, AVM hariç otel yatırımı 25 milyon euro civarında olacak.

Söz konusu yatırımların finansmanının nasıl sağlanacağı ile ilgili olarak ise Özdemir şöyle konuştu:

"Mersin'de bu yatırımları önemli derecede teşvik eden teşvik kararnamesi yayımlandı... Özsermaye ile bu işe gireceğiz, daha finansmanını halletmedik. Görüşmelerimiz var ama şu aşamada herhangi neticelenmiş tarafı yok. Üsküp'teki projemiz için finansman bulmanın çok kolay olduğunu biliyoruz. Türk bankalarından finansman yapmayı düşünmüyoruz, oradaki uluslararası bankalardan yapmayı planlıyoruz. Yakın zamanda onun da proje finansmanını yabancı bankalarla görüşmeye başlayacağız."

Özdemir, hem Mersin hem de Üsküp'teki projelerin finansmanında yüzde 25 civarında özsermaye kullanmayı düşündüklerini söyledi.