AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Son trend, miksoloji

Barış Soydan

 nerdeicek-logo

 

 

Miksolojinin (karıştırma sanatı) tüm dünyada yakaladığı çıkış, Türkiye’de de karşılık bulmaya başlamış görünüyor. İstanbul’da arka arkaya açılan kokteyl barları bunu ispatlar nitelikte.

 

 

YAZI CEM NARMANLI / UĞURCAN SEVİNDİK - NERDEİCEK.COM KURUCULARI

 

 

Türkiye’de içki kültürünün yavaş da olsa bir ivme yakaladığını görüyoruz. Özellikle son bir-iki yıldır alkol şirketlerinin Türkiye’ye getirdiği ürünlerde çeşitliliğin artması, tüketicilerin dikkatini çekmeye başladı. Tüketicilerin önceden her alkol çeşidi için bildiği bir-iki pazar lideri marka varken bugün birçok tüketici ilgi duyduğu içki türünün çeşitlerini, yapılışını ve tariflerini merak etmeye başladı. Miksolojinin tüm dünyada yakaladığı çıkış, Türkiye’de de bir karşılık bulmaya başlamış gibi görünüyor. Zira son zamanlarda açılan kokteyl barları bunu ispatlar nitelikte.

Son trend olan kokteyl barları değerlendirmesine başlamadan önce, kokteyl tarihinden ve nasıl bir gelişme kaydedildiğinden kısaca bahsedelim.

Kokteyl kelimesi kaçınılmaz olarak gözünüzün önüne içki yasağı zamanlarının takım elbiseli gangsterleri, şık giyimli bayanları ve caz kuşağının gençlerini getirir. Bu çok normal, çünkü kokteylin altın çağı tartışılmaz 1920 ve 30’lardı, sebebi ise Amerika’da o dönemde alkol yasağı uygulanmasıydı. Kokteyl için bu kısıtlı yıllarda eldeki alkollü içkileri eri bereketli bir şekilde kullanma şekli diyebiliriz. Kaçakçıların romları botlarla suya batırarak ülkeye getirmesiyle, artık eskisi kadar bol olmayan romlar, kokteyl yapılarak çoğaltılmış. Romun bu kadar zor getirilmesinden sebep ile illegal votka ve cin yapımı Amerika’da yine bu yıllarda tavan yapmıştır. Çünkü votka ve cin yapımı daha kolay olup bekleme süreleri de kısadır.

Kısaca geçmişi en fazla 100 yıla dayanan bu alkol tüketim şekli, günümüzde miksoloji ilgisinin de artmasıyla büyük bir trend yakalamıştır. Ülkemizde de sayısı gittikçe artan kokteyl barları Nerdeicek.com olarak derledik. Mekan hakkında daha detaylı bilgileri, çalışma saatleri, telefon ve menülerini Nerdeicek.com’da bulabilirsiniz.

 

Külhanbeyi

2015 Diageo World Class Türkiye 1.si Kevin Patnode tarafından açılan Külhanbeyi’nde oturma kapasitesi sadece 25 kişi ile sınırlı. Eğer bilginiz yoksa Asmalımescit Tünel geçidinde mekanı sabaha kadar arasanız bulamazsınız. Çünkü mekan Asmalımescit The House Cafe’nin alt katında yer alıyor. Menüde Kevin Patnode tarafından geliştirilmiş 8 adet signature kokteyl bulunuyor. Balkonsuz Ev, Göbeksiz Erkek Olmaz, İç Güveysinden Hallice gibi birbirinden ilginç isimlere sahip kokteylleri deneyebilirsiniz.

http://nerdeicek.com/kulhanbeyi

 

Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar

Geyik 2014 yazında Cihangir Akarsu Caddesi’nde açılmış bir kokteyl bar. Kısa sürede bir Cihangir klasiğine dönüşen mekan, aslında çok da büyük olmayan bir iç mekana sahip. Ancak dışarıya taşan kalabalık, elinde içkileriyle Akarsu’da oldukça samimi ve eğlenceli bir ortam yaratıyor. Whiskey Sour, Old Fashioned gibi klasiklerde çok iyi olmalarının yanı sıra mekan signature kokteylleri olarak Cable Car, Lieto Fie gibi kokteylleri de deneyebilirsiniz.

http://nerdeicek.com/geyik-coffee-roastery-cocktail-bar

 

Joker No:19

Beşiktaş’ta kısa sürede popülerlik kazanmış mekanlardan biri Joker No:19. Tabi bunda Joker’in geçmişinin de yeri büyük. Taksim’deki Joker Bar’ın yanı sıra Caddebostan Joker Bahçe’de şubesinin müthiş bahçesi, samimi ortamı ve mekanın signature kokteylleri Joker’in bilinirliğini büyük bir hızla arttırdı. Beşiktaş Caddesi üzerinde taksi dolmuşların biraz ilerisinde oldukça merkezi bir konumu olan Joker No:19, günümüzde mekanların çektiği doluluk sıkıntısını hiç yaşamıyor gibi duruyor. Mekan haftaiçi de her gün dolu. Beyaz yakalıların da çok fazla tercih ettiği mekanda mekana özel kokteyllerden artık neredeyse herkesin bildiği Nuri’nin yanı sıra klasikleri de deneyebilirsiniz.

http://nerdeicek.com/joker-no19

 

Efendi Topağacı

Karaköy trendinden sonra şehrin yükselişe geçen bölgelerinden biri de Nişantaşı Topağacı oldu. Tam anlamıyla bir müdavim mekanı olan Efendi, kokteyllerin yanında ise mevsimsel olarak aperatif sunuyor. Yani mekanın sabit bir aperatif menüsü yok, gittiğiniz bir zaman aperatif olarak sadece turşu bulabilme şansınız yüksek. Mekana özel KeeptheSpice, St.Paul de Vence gibi kokteyllerin yanısıra şehrin en iyi Negroni yapan mekanlarından biri olduğunu da hatırlatalım.

http://nerdeicek.com/efendi-topagaci

 

Finn Cocktail Bar

Çok şık bir bara sahip olan Finn, Diageo World Class’ta Türkiye’yi temsil etmiş Onurcan Gencer ve kardeşi Onurcan Gencer’in kokteylleri ile çoktan yerini edinmiş durumda. Özellikle alkol fiyatlarının arttığı bu günlerde sıradan bir barda gidip bir kokteyl içmektense böyle yeteneklerin elinden hazırlanmış kokteyllere bir 5-10 TL daha fazla verip çok şık bir barda kokteylinizi içme keyfini yaşayabilirsiniz. Finngarita, Gnocchi gibi signature kokteylleri deneyebilirsiniz.

http://nerdeicek.com/finn-cocktail-bar