AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Tatiller Eylül - Ekim aylarına sarktı

Turkishtime Dergi

Online insan kaynakları sitesi Secretcv.com, Türkiye’nin tatil alışkanlıklarını araştırmak amacıyla kapsamlı bir anket çalışmasına imza attı. 16 bin 246 kişinin katıldığı ve 8 sorunun yöneltildiği online ankette alınan sonuçlar, Ramazan’ın son yıllarda yaz aylarına denk düşmesi nedeni ile tatil mevsiminin, birçok katılımcı için Eylül ve Ekim aylarına kaydığını gösteriyor. Katılımcıların yüzde 50’si yılda bir kez tatil yaptığını, yüzde 30’u ise her yıl tatil yapmadığını belirtti. Tatil için Türkiye’nin en popüler yöreleri olarak Ege ve Akdeniz kıyıları öne çıkıyor. Üniversite mezunları için deniz ve eğlence ön plana çıkarken, ilkokul mezunları tatilde doğdukları, ailelerinin yaşadığı yörelere gidiyorlar.

Katılımcıların yüzde 53’ü tatillerini Eylül–Ekim aylarında yaptıklarını vurguladı. Temmuz ve Ağustos aylarında tatil yapanların oranı yüzde 39 olurken Mayıs–Haziran aylarını tercih edenlerin oranı yüzde 7, kış aylarını tercih edenlerin oranı ise yüzde 1’de kaldı.

Tatil için Ege sahillerini tercih edenlerin oranı yüzde 42, Akdeniz sahillerine gidenlerin oranı ise yüzde 30 oldu. Katılımcıların çoğunluğunu ilkokul mezunlarının oluşturduğu yüzde 28’lik bir bölümü ise tatilde ailelerini görmek için memleketlerine gittiklerini ifade etti.

Genellikle üniversite mezunları yılda 2–3 kez tatil yapıyor. Ankete katılanların yüzde 50’si yılda bir, yüzde 17’si 2–3, yüzde 3’ü 4’ten fazla tatil yaptıklarını belirtirken, katılımcıların yüzde 30’u her yıl tatil yapmadıklarını kaydetti.

Tatil yerinin seçiminde en fazla fiyat rol oynuyor. Katılımcıların yüzde 37’si tatile gidecekleri yeri seçerken fiyata, yüzde 19’u denize yakın olup olmadığına, yüzde 16’sı eğlence bulunup bulunmadığına, yüzde 14’ü tesis özelliklerine, yüzde 8’i yemek çeşitliliğine ve yüzde 6’sı da çocuklara yönelik hizmetlere bakarak karar verdiklerini belirtti.