ARGE 250


Turizmde 3 yıl sonra bir ilk!

Turkishtime Dergi

Turist sayısındaki artış nihayet gelir artışını da getirdi. Oda gelir artış hızı, doluluk artışını 3 yıl sonra ilk kez geçti.

Türkiye’nin haziran otel dolulukları, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 24.9 artarak ortalama yüzde 56 oldu. Dünya Kupası’na rağmen yaşanan artış, gelir artışıyla perçinlendi. Haziran ayında asıl dikkat çeken yükseliş oda başı gelirde gerçekleşti. Doluluk artışları, 3 yıldır fiyat artıramayan sektöre, fiyat artışları konusunda da olumlu etki yaratmıştı. İstanbul’da mart- nisan aylarında yüzde 50 fiyat artışları görülmüştü. Bu artışlar devam etti ve haziran ayında turizm sektöründe 3 yıl sonra bir ilk yaşandı. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve STR’ın verilerine göre otellerdeki oda gelir artış hızı, doluluk artışını geçti. Türkiye genelinde oda başı gelir yüzde 47.1 artışla 45.4 euroya çıktı. Ocak-Haziran 2018’de ise ortalama doluluk oranı geçen yıla göre yüzde 17.2 artışla yüzde 63.1; ortalama günlük satılan oda bedeli yüzde 7.8 artışla 65.2 euro; toplam oda sayısı üzerinden oda başı elde edilen gelirler ise yüzde 26.9 artışla 41.1 euro oldu.

Dünya Kupası’na rağmen...
Otel doluluklarında mayıs ayında yaşanan yüzde 2.8 düşüşle birlikte turizmcilerde, Rusya’daki Dünya Kupası'nın Türkiye’yi etkileyeceği endişesi olmuştu. Korkulan olmadı. Haziranda son 3 yıldan beri ilk kez konaklama sektöründeki oda gelir artış hızının doluluk artışını geçtiğini söyleyen TÜROB Başkanı Timur Bayındır, turist sayısındaki artıştan daha da önemli olanın fiyatların artması olduğunu vurguladı. Haziran ayında fiyatlardaki artışın oldukça yüksek olduğunu ifade eden Bayındır, “Geçen 2-3 yıldaki büyük oranlı gerilemelerden kaynaklanan bir baz etkisi olsa da yükselişin hızlı olması memnuniyet verici. Dolayısıyla yıl sonu itibariyle hem turist sayısında hem doluluklarda çift haneli artış beklentimizi koruyoruz” dedi.

Temmuzda da doluluk yüksek
Beklentilerin turist sayısı artışında gerçekleştiğini söyleyen Bayındır, şunları ekledi: “Yüksek sezonla birlikte fiyat artışı bizi mutlu ediyor. Temmuzda da özellikle kıyı otellerde yüksek doluluklar yaşanıyor. Dünya Kupası, seçim süreci ile ana pazarlarımızdan İran’da döviz kurlarındaki aşırı artış, Avrupalı turist artışının sınırlı kalması, Rusya’da ise tur operatörlerinin mali sıkıntı içinde oldukları haberleri mayısta bir miktar düşüşe neden olmuştu. Ancak haziran ayında Orta Doğu ve İran pazarı ile yavaş da olsa yeniden canlanmaya başlayan Avrupa ve Asya pazarlarındaki artışın etkisiyle yeniden yükseliş başladı.” “Türkiye’nin hedefi turist sayısından çok geliri artırmak olmalı” diyen Bayındır, “Yeni bakanımız da “Özellikle Türkiye’ye seyahat eden ‘nitelikli turist’ dediğimiz gelir grubu yüksek turistleri de hedefleyeceğiz.” sözleriyle bizi memnun etti” diye konuştu.

Avrupa’da en yüksek artış
Türkiye’nin haziranda otel dolulukları yüzde 24.9 artarak ortalama yüzde 56 oldu. Haziranda Avrupa ülkeleri doluluklarında en yüksek artış oranına Türkiye ulaştı. Ancak doluluk oranları sıralamasında Türkiye, 27 ülke arasında son sırada yer almaktan kurtulamadı.

TÜRSAB: 100 milyon turisti ağırlayabiliriz

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Türkiye 100 milyon turisti ağırlayabilecek kapasiteye sahip. Deniz, kum, güneşin yanı sıra kültür, kruvaziyer, kongre ve sağlık turizmiyle ülkemize gelen turistlerin sayısının artmasıyla bu hedefe ulaşabiliriz” dedi. Türkiye'ye 2016’da 22 milyon turist geldiğini, rakamın bu yıl 40 milyona ulaşmasını beklediğini belirten Bağlıkaya, Türkiye’nin, potansiyelini 2 yılda yüzde 50’ye yakın artırdığına işaret etti.