AR-GE 250


Vizesiz turlara ilgi, bilet fiyatlarını uçurdu!

Turkishtime Dergi

Türk vatandaşlarına vize zorluğu çıkaran ülkelere uçak biletlerinin fiyatı, çok daha yakın mesafedeki vizesiz ülkelerin dörtte biri seviyesine kadar iniyor.

Vizesiz ülkelere talep artınca bu ülkelere yönelik uçak bileti fiyatları da neredeyse iki kat arttı. Schengen ülkelerine yönelik vize başvurularında ret yanıtı alanların artması, özellikle tatil amaçlı seyahat etmek isteyenleri vizesiz ülkelere yönlendirdi. 3-4 günlük tatil için ret yanıtı ile karşılaşma riskini almak istemeyen tatilciler tercihlerini başta Kuzey Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve Mısır olmak üzere vizesiz ülkelerden yana kullanmaya başladı. Artan talep uçak bileti fiyatlarına da yansıdı. Böylece vizesiz destinasyonların bilet fiyatı Schengen alanında kalan birçok destinasyonun iki katına ulaştı.

EKONOMİ’nin çevrimiçi bilet satış siteleri üzerinden yaptığı uçak bileti aramaları da bu sonucu doğruluyor. 1 Aralık için yaptığımız aramada Schengen vizesine sahip olmayı gerektiren başta Hamburg, Lyon, Basel gibi destinasyonlara ortalama 2 bin 500 liraya bilet bulmak mümkün oldu. Hamburg’a ortalama 2000 TL, Dublin’e 2.600 TL, Basel’e 2.800 TL ve Lyon’a 3000 TL’ye bilet bulunabiliyor. Schengen ülkesi olmasa da yine vize isteyen İngiltere’nin başkenti Londra için de ortalama 2.500 TL’ye bilet bulmak mümkün. Yine aynı tarih itibarıyla vizesiz gidilebilecek ülkeler için bilet aradığınızda fiyat hemen iki katına yükseliyor. Gelir grubu ortanın üzerindeki tatilcilerin son dönemdeki gözde tatil merkezlerinden Budva, 8.000 TL’lik ortalama bilet fiyatıyla hemen dikkat çekiyor. Ancak diğer vizesiz destinasyonlar da Budva kadar olmasa da Schengen’i ikiye katlıyor. 4.500 TL ile en ucuz destinasyonlar olarak öne çıkan Belgrad ve Tifl is’i 5.000’er TL’lik ortalama bilet fiyatı ile Tiran ve Saraybosna takip ediyor.