ARGE 250


Yabancı misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz 5 mekan

Barış Soydan

YAZI Nerdeicek.com

nerdeicek-logo

Nerdeicek.com olarak Turkishtime okuyucularına, bu ay İstanbul’a yurtdışından gelecek misafirlerini ağırlayabilecekleri 5 mekanı derledik. İstanbul’un muhteşem boğazından, tarihi dokusuna, kültürüne uzanan bu mekanlar misafirlerinize İstanbul’u anlatmak için en ideal yerler. İstanbul’a yurtdışından gelmeden önce araştırma yapanlar karşılarına hep boğaz ve meyhaneler çıkmıştır. Onları istedikleri doğrultuda ağırlamak en makbulü olacaktır.

Diğer mekan derlemelerimiz için bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın!
facebook.com/nerdeicek – twitter.com/nerdeicek – instagram.com/nerdeicek

 

1924 Rejans

Ambiansı ile bir İstanbul klasiği olan Rejans, Atatürk’ün müdavimleri arasında İstanbul’un en eski mekanlarından biri. Atatürk Rejans’a her gittiğinde hep aynı masaya rezervasyon yaptırır, hep aynı masada yemek yermiş.

rejans1924, tam anlamıyla Rejans’ın önünde saygıyla eğilen, ama sırtını sadece maziye yaslamayan, hem eski hem de yepyeni bir restoran. Agatha Christie, Greta Garbo gibi üzerlerinde yolu Rejans’tan geçen isimlerin yazılı olduğu plaketler bile yerli yerinde. Duvarlardaki ahşap paneller pırıl pırıl olmuş, yemek salonu Rusya’dan toplanmış eski fotoğraflar ve resimlerle donatılmış, bar alanı ise çeşit çeşit ev yapımı votkalarla şov yapan modern bir kokteyl merkezi gibi.

İstanbul’un en köklü restoranlarından biri olan Rejans’ı tarihi mekânında, saygıda kusur etmeden anan 1924 ile zamanda yolculuk…

Adres : Asmalı Mescit Mahallesi OIivya Geçidi No:7-A, 34435 İstanbul

Tel : 0212 243 83 60

 

 Mükellef Karaköy

Mükellef Karaköy’ün ön cephesinde denizden karaya doğru uzanan muhteşem tarihi yarımada ve Topkapı sarayı manzarası varken; arka cephede sizi bütün ihtişamıyla Galata Kulesi karşılıyor. Toplam 120 kişilik oturma kapasitesiyle misafirlerine merhaba diyen Mükellef Karaköy , fonda çalan Türk sanat müzikleri repertuarı kadar yemekleriyle de bir hayli iddialı …

mükellef 2

Mekanın menüsü bizzat Arda Türkmen ve genç mutfak ekibi tarafından hazırlandı. Tamamen yerel ürünlerden oluşan 40 çeşit zeytinyağlı ve meze, mekana girdiğiniz anda sizi karşılıyor olacak. Evet, ne demek istediğimizi Mükellef Karaköy’e adım attığınızda daha yakından göreceksiniz. Devamında, tamamı kömür ızgarasında ve fındık kabuğu közünde pişen 20 çeşit ara sıcak ve ızgaranın keyfinin sürebileceksiniz. Zeytinyağlı elma, tam tekmil favalı enginar, susamlı levrek, ızgara kuzu gerdan madalyon ve deniz mahsüllü içli köfte, uzun pişmiş dana yanak Mükellef Karaköy’de deneyimleyeceğeğiniz lezzetlerin sadece bir kısmı.

 

Mükellef Karaköy’de tüm lezzetler; emaye tabaklar, ev işi porselenler ve cam kaselerde servis edilecek. Arda Türkmen ve ekibi yeni mekanında sizi o özlediğiniz meze, zeytinyağlı ve ızgara lezzetleriyle buluşturuyor ve Mükellef Karaköy ayrıca Her sabah 07:00-10.00 arası otel misafirlerine ”Günaydın” diyerek muazzam deniz ve galata kulesi manzarası eşliğinde bir serpme kahvaltı sunuyor.

Adres : Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, The Haze Hotel Terası, Necatibey Caddesi, Karaköy, İstanbul

Tel : 0212 252 8636

 

 

 

Sunset Grill & Bar

1994 senesinde Ulus Park’ında açılan Sunset Grill&Bar, İstanbul’un lider “fine dining” restoranlarından biridir. Ulus Park’ın içinde yer alan Sunset, Avrupa ve Asya’yı birleştiren İstanbul Boğaz’ının muhteşem manzarasına sahiptir.

sunset 2Misafirlerine başlangıçta “Kaliforniya Mutfağı” ve şehirdeki en iyi ızgara steak’ler sunan Sunset, yabancı misafirlerinin oluşturduğu talep üzerine Türk Mutfağı’ndan farklı lezzetleri menüsüne eklemiştir.

1999 yılında dünyada yükselen Japon Mutfağı’na olan ilgi üzerine İstanbul’da Sushi Bar’ı mutfağına ekleyen ilk restoran olmuştur.

Stilini “New Japanese Cuisine” olarak tanımlayan dünyaca ünlü şef Hiroki Takemura ile misafirlerimiz Japon Mutfağı’na ait lezzetler ile tanışmıştır. Şef Takemura’nın hazırladığı başlangıçlar ve ana yemekler mevsimsel değişiklikler göstererek misafirlerimizin beğenisine sunulmuştur.

Bugün Sunset’in menüsünü Sushi’nin yanı sıra Akdeniz, Türk ve Japon Mutfak’ları oluşturmaktadır.

Sunset Grill&Bar’ın kuruluşundan bu yana değişmeyen tüm ekibi önemli bir görev ve sorumluluk üstlenmiş olduklarının bilinciyle kaliteli bir servis ve lezzetli yemekler sunmak adına istikrarlı bir şekilde çalışmalarına devam etmektedirler.

 

Adres : Kuruçeşme Mah. Yol Sok. No:2 Ulus Park, Ulus, Beşiktaş, İstanbul

Tel : 0212 287 03 57 - 58

 

Ulus 29

Alışıla gelmiş tatları kendi yorumlarıyla ele alıp, bunları yenilikçi gastronomi anlayışı ve klasik pişirme metodları ile birleştiriyorlar. Amaçları, müşterilerine mevsiminde en taze, en kaliteli, yerel, yöresel ve yabancı malzemelerle hazırlanmış yemekleri sunarak yeni tecrübeler yaşatabilmek.

Menü üç bölümden oluşuyor. İlki; avant garde cuisine olarak adlandırılan yenilikçi akım: İklimin size verdiği malzemeleri, farklı mutfakları ve teknikleri birleştirerek farklı formlar ve tatları yakalamak.. İkinci bölüm, Türk mutfağının klasiklerinden ve taş fırından çıkan lahmacun ve pide çeşitlerinden oluşuyor. Üçüncü bölüm ise, sushi.

 

Rahatlık ve şıklığı birarada sunan çizgisi ile hizmet veren Teras Bar, genç, dinamik ve müziğin ön plana çıktığı bir atmosfere sahip. Restoran menüsünün yanısıra, fingerfood lezzetler ve değişik kokteyller de tadılabilir.

 

Metin Fadıllıoğlu imzasını taşıyan tüm mekanlar gibi hem bir İstanbul klasiği hem de her daim en moda olmayı başaran Ulus 29, 1993’ten bu yana kalite ve hizmette kusursuzluk anlayışıyla misafirlerini ağırlıyor.

 

Şef Mert Şeran tarafından hazırlanan menüsü ile İstanbul`da yeme-içme trendlerini belirleyen mekanın dekorasyonu dünyaca ünlü tasarımcı Zeynep Fadıllıoğlu ve ofisi ZF Design`a ait. İstanbul’un her iki köprüsüne hakim Boğaz manzarasına sahip olan Ulus 29, yaz aylarında da açık terasında hizmet veriyor.

 

Ulus 29, haftanın her gecesi 18:30 dan itibaren, öğle yemekleri için ise Pazartesi-Cuma arası 12:00-15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Adres : Adnan Saygun Caddesi, Ulus Parkı İçi No:71/1 Ulus, 34340, İstanbul

Tel : 0212 358 29 29

 

 

Cumhuriyet Meyhanesi

10 yıllık bir geçmişe sahip Cumhuriyet Meyhanesi İstanbul'un en eski ve vazgeçilmez mekanlarından biri. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de 1923 yılında Cumhuriyet ismini aldığı için kuruluş tarihi 1923 kabul edilmiştir. Cumhuriyet Meyhanesi Atatürk’ün de müdavimi olduğu mekanlardan biridir aynı zamanda. Üst katta Atatürk'ün özel masası vardır. Bu masaya 5 no'lu masa  denirmiş. Atatürk, bu masada Kulüp Rakısı içer ,beyaz leblebi yermiş. Atatürk'ün anısına her 10 Kasım'da onun masasını süslüyor ve müşterilere beyaz leblebi ikram ediyorlar.

Cumhuriyet Meyhanesi 3 katlı. Üst katta her gün fasıl var. Günde 100 çeşit meze hazırlanıyor. İstanbul’da meyhane formatında hizmet veren yerlerden birisi. Servisteki garsonlardan üçünün de adı Ali. Bu yüzden onlara Üç Aliler deniyormuş ve 40 yıldır buradalar. Hatta şair Ece Ayhan’ın üç aliler şiirine konu olmuşlar.Mekân yurt dışında da çok tanınıyormuş. Yabancı rehberlerde adı geçtiği için bir çok yabancı müşterisi var.

Adres : Cumhuriyet Meyhanesi, Beyoğlu, Sahne Sokak, Beyoğlu, İstanbul (Sahne Sokak, Nevizade girişinde)

Tel : 0212 243 6406