AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İş merkezi Maslak sanat merkezi haline de geldi

Turkishtime Dergi

YAZI Meral Gündoğdu Salihoğlu

meralsalihoglu@gmail.com

15 yıl önce, Maslak’taki plazalardan birinde çalışan bir arkadaşımız, ofisini bir sergi alanı olarak düzenlemişti. O zaman çalıştığım gazetede de bunu haber yapmıştık. Maslak, o yıllarda yükselen plazalara karşın sokakları olmayan, çıkıp bir kafede oturup arkadaşınızla sohbet edemeyeceğiniz plaza içine sıkışmış bir dünyaydı. Fakat böyle hayat geçmiyor. Semt parklarından İstanbullu çoktan vazgeçti, yine de günün yorgunluğunu atacak, iş yaşamının zorlu, stresli temposunda ruhunu beslemek, küçük bir mola almak her şehirlinin ihtiyacı. O günden bugüne Maslak çok yol kat etti. Windowist içindeki Karbon Gallery, biraz daha ilerideki Elgiz Müzesi, hemen aşağıda 42 Maslak içinde Art!Space Gallery, daha ilerde Uniq Hall bölgede güzel bir sinerji oluşturdu.

Beş yıla yakın zamandır Nişantaşı ve Taksim’deki galerileri konuk eden Art!Space Gallery, Maslak’taki binlerce çalışanın ziyaret edebileceği güncel bir sergi mekanı oldu. Art!SPACE Gallery bu güne kadar  Marcus Graf, Ebru Yetişkin, Kerimcan Güleryüz, Pırıl Güleşci, Gökhan Karakuş, Ali Bakova, The Empire Gallery, PG Gallery, Mixer, Artsümer Gallery, Sanatorium, X-ist, Çağla Cabaoğlu Gallery, Daire Gallery, Gama Gallery olmak üzere pek çok galeri ve küratör ile işbirliğinde sergiler açtı. Bu işbirlikleri çerçevesinde aralarında Mehmet Güleryüz, Ara Güler, Viyana Oda Orkestrası, Ahmet Güneştekin, Komet, Mustafa Seven, Koray Erkaya, Tamer Yılmaz, Zeynel Abidin Ağagül, Merih Akoğul‘un da bulunduğu yerli/yabancı pek çok sanatçıyı ağırladı.

Kapılarını iki ay önce açan 42 Shops içinde Gama Gallery ve Çağla Cabaoğlu Galeri’nin sürekli alanı bulunuyor. Empire Project işbirliğiyle “Devrik Cümle”, Gama Gallery’nin “Nerden Geldik? Biz Kimiz? Nereye Gidiyoruz?” sergileri en son izleyiciyle buluştu.

Artık bu bölgede ofislerin sergi salonu haline gelmesi gerekmiyor. Dahası bölgedeki tüm sanat aktivitelerinin ortak bir platformu olarak ArtMaslak takip edilebilir.