ARGE 250


AliExpress ve İHKİB, KOBİ’leri e-ihracatla dünyaya açıyor

Turkishtime Dergi

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Çinli Alibaba Group bünyesindeki AliExpress ve AliExpress Türkiye resmi iş ortağı İhracatname, KOBİ'lerin yurt dışındaki tüketicilere doğrudan ulaşmasını sağlayacak bir anlaşma imzaladı.

Türkiye'den yurt dışına açılmak ve küresel düzeyde rekabet etmek isteyen firmalar, İHKİB ve Alibaba Group bünyesindeki küresel çevrim içi perakende pazar yeri olan AliExpress desteğiyle AliExpress'in ekosistemi ve altyapısından faydalanarak ürünlerini tüm dünyaya ihraç edebilecek.

İlk aşamada 15 bin İHKİB üyesi, işbirliği sayesinde AliExpress'in 200 ülkede, 79 milyon potansiyel müşterisine ulaşacak. Ayrıca AliExpress, ihracatçılara tahsilat, lojistik, pazarlama ve 18 dilde tercümeyi içeren altyapı desteği verecek. Çözüm ortağı İhracatname ise Aliexpress'te mağaza açmak isteyen satıcılara, platforma kayıttan ürünlerin mağazaya yüklenmesine dek geçen bütün süreçte ücretsiz olarak rehberlik edecek.

AliExpress'te mağaza açan firmalar, platforma katılım ücreti veya periyodik ücretler ödemezken AliExpress satışları ürün kategorisine bağlı olarak yüzde 5 ila yüzde 8 arasında değişen komisyon oranları talep ediyor.

E-ihracat 358 milyon dolar

İşbirliğinin duyurulmasına ilişkin toplantıda konuşan İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, dünyada e-ihracat pazarının hızla büyüdüğünü vurgulayarak, 2016'da 401 milyar dolar olan küresel e-ihracatın, 2020'de 994 milyar dolara ulaşmasının tahmin edildiğini bildirdi. Gültepe, Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının 17.1 milyar dolar olduğunu bunun içinde e-ihracatın yüzde 2'lik payla 358 milyon dolar olduğunu paylaştı.

"Mikro girişimciler de doğrudan perakende satış yapabilecek"

Özellikle Rusya, Orta Doğu ve Avrupa'da AliExpress'teki tüketici profilinin, e-ihracat konusunda firmalara önemli avantajlar sağladığına işaret eden Gültepe, "Markalı ihracat yapilan bölgelerde faydalı olacak. Şirketlerinin büyüklüklerine bakmaksızın mikro girişimcilerimiz bile dünyanın en ücra köşesine doğrudan perakende satış yapabilecek. Bu avantajların birçok girişimcimizi ihracatçı olma konusunda cesaretlendireceğine inanıyorum" dedi.

AliExpress Bölgesel İş Geliştirme Yöneticisi Yaman Alpata, ise "AliExpress, Türkiye’deki KOBİ’lerin küresel düzeyde rekabet edebilmesini kolaylaştıracak tüm dijital altyapıya ve hizmetlere sahip. Türkiye’den tüm girişimciler, markalar ya da perakendeciler basit birkaç belge ile ücretsiz bir şekilde mağaza açabiliyor. KOBİ’ler, AliExpress’te mağazalarını açtıktan sonra ürünlerini Türkçe olarak listeleyebiliyor, biz 18 dilde tercüme ediyoruz. 35'den fazla yerel para birimi ve ödeme sistemi ile hizmet veriyoruz. Siparişleri lojistik ortağımızla birlikte kapılarından alıp global altyapımız sayesinde dünyanın dört bir yanına götürüyoruz” dedi.

Mağaza açmak ücretsiz; işlemler Türkçe

20’den fazla ülke ve bölgeye satış teslimatı yapılan AliExpress’te mağaza açmak çok kolay. AliExpress sayfasından satıcı, hesap açarak mağaza açma sürecini başlatabileceği gibi AliExpress’in resmi çözüm ortağı İhracatname’den destek alabiliyor. İhracatname’den destek almak için 0850 6660405 numaralı satıcı danışma hattını aramak, destek@ihracatname.com adresine e-mail atmak veya www.ihracatname.com web sayfasında doldurulan bilgi formu üzerinden alanında uzman İhracatname ekibine ulaşmak mümkün. İhracatname’ye ulaşan satıcıların 2 gün içerisinde AliExpress’te mağaza açması ve ürünlerini satışa hazır hale getirmesi için destek sağlanıyor. İhracatname üzerinden hem mağaza açma sürecini kolay, hızlı ve doğru yapmak hem de sonrasında satış arttırıcı iş geliştirme projeleri için eğitimlerin gerçekleştiği AliExpress satıcı grubuna katılmak mümkün.