ARGE 250


Amazon'dan ilaç atağı

Turkishtime Dergi

Perakende ve teknoloji devi Amazon'un eczane pazarına girmeyi planladığı söyletisi ABD'de dalgalanmalara neden oldu. Amazon önce sağlık sigortası şirketi Premera Blue Cross'dan Mark Lyons'u Eczane Yöneticisi olarak işe aldı. Daha sonra da Japonya web sitesinde ilaçların sipariş edilmesini sğalayacak farmasötik bir bölüm başlattı. Bu girişim, şirketin eczane raflarında saklanan ilaçların internetten satışına ilgi gösterdiğine işaret.

Amazon'un eczane endüstrisine girmeyi düşündüğüne dair ciddi işaretler bulunduğunu belirten Rad Ecza Deposu Genel Müdürü Can Sökmen: "Amazon, zaten internet perakende kanalları aracılığıyla tıbbi malzeme ve ekipman satarak tıbbi teknolojilere olan ilgisini belli ediyor. Bunun yanında, Amazon’un “1492” olarak adlandırılan, uzaktan sağlık ve elektronik sağlık kayıtları alanında, gizli bir laboratuar ve yazılım donanımı üzerine çalıştığı biliniyor.

Piyasada bozulmalar başladı

Bu düşüncenin daha şimdiden piyasada bozulmalara neden olduğunu belirten Sökmen: "CVS ve Walgreens gibi eczacılık sektöründeki ABD'li büyük oyuncuların hisse senetlerinde düşüş yaşanıyor. Tedarik zincirindeki herkes sinir halinde. Eczacılık sektörü, reçete ile satılan ilaçların internetten satılabilecek ürünlerle karşılaştırılamayacağını söyleyerek tepki gösteriyor. Bu arada, daha yaşlı, internetten alışverişe sıcak bakmayan jenerasyon da Amazon için engel teşkil edecektir."