ARGE 250


E-ticaret yolunda kaçınmanız gereken 6 hata

Turkishtime Dergi

İnternet girişimciler için önde gelen alanlardan biri haline geldi. Bu girişimler bazen büyük başarılarla sonuçlanırken bazen de büyük hüsranlarla unutulmaya yüz tutuyor.E-ticarete atılmak, bu alanda kendiniz geliştirmek istiyorsanız yapmaktan kaçınmanız gereken 6 hata var.

1. Anketleri ciddiye almamak

İşinizin başarılı olması için gerekenleri ve müşterinize ulaşabileceğiniz yolları anlayabilmeniz için anket araştırması yapmanız gerekir. Eğer siz bu aşamayı yapmadan yolunuza devam etmeyi tercih ederseniz olası başarınızı tehlikeye atmış olursunuz. 

2. Pazarı iyi araştırmamak

Sizin iş yapmak istediğiniz alanda ona benzer iş yapılmamış olması artık neredeyse imkansız. Aklınızdaki ya da gerçekleştirmek üzere olduğunuz fikrin benzerlerini iyice araştırıp pazardaki boşluktan yararlanmaya odaklanmalısınız. Eğer bu araştırmayı yapmazsanız, başarısızlığa uğramış fikir ve ürünlerin yanına bir yenisini ekleme ihtimaliniz yüksek.

3. İyi bir e-posta sistemi kuramamak

İnternet sitenizi her ziyaret eden alışveriş yapmayacaktır. Bu nedenle müşteri siteyi terk ettiğinde onu geri döndürmeye odaklanmalısınız. İyi bir mail sistemi ile müşteriyi elinizde tutabilirsiniz. Fakat başarısız bir sistemle müşterinin markanızdan soğumasına da neden olabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olup iyi bir mail sistemi kurmak için yardım almalısınız.

4. SEO imkanlarından yararlanmamak

Bir markanın internet üzerinde hayatta kalabilmesi görünürlüğünden geçiyor. Eğer Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimisation) çalışmaları yapmazsanız, tıklanmanız ve görünürlüğünüz yetersiz kalabilir. SEO sayesinde potansiyel müşteriler sizin de sattığınız ürünü ararken markanızı karşılarında bulurlar. Aramalarda ilk sayfada hatta üst sıralarda çıkmanızı sağlayabilen optimizasyon ile markanızın görünürlüğü artacaktır.

5. Kötü sunucular kullanmak

Yetersiz sunucular müşterilerin kaçmasına neden olacaktır. Yavaş işleyen bir sistemde bir de alışveriş yapmaya çalışmak pek de eğlenceli durmuyor, değil mi? İyi bir sunucu size daha kolay çalışma alanı sağlarken müşterilerinizin de hızını düşürmeyecektir.

6. Sosyal medyayı yeterince kullanamamak

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanmanız markanızın daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır. Hele bir de e-ticaret sitesinin en büyük ihtiyaçlarından biri görünürlükken, bu fırsatı kaçırmamalısın. SEO'nun yanı sıra sosyal medyada da görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.