ARGE 250


Türkiye'nin en büyük ilaç fabrikasından yatırım atağı

Turkishtime Dergi

İlaç sektörünün devlerinden Alman şirketi Bayer, 60 yıldır üretim yaptığı Topkapı'daki fabrikasını Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine taşımaya karar verdi. Bayer ilaçları, 2018'den itibaren Sanofi Grubu bünyesindeki Zentiva'nın Lüleburgaz'daki tesislerinde üretilecek. Lüleburgaz'daki fabrikada kapasite artırımı için yatırım gerçekleştirildi.

Bayer ürünlerinin üretileceği Kırklareli’deki Zentiva fabrikasının ana hissedarı Sanofi Türkiye'nin Ülke Başkanı Fabrizio Guidi, “Transfer ve yatırım çalışmalarının önemli bir kısmı tamamlanmış olup, önemli sayıda ürün grubunun da bakanlık onayları tamamlanmıştır” diyor.

Sanofi, Bayer ürünlerinin transferi kapsamında üretim alanlarında kapasite artırımına gitti. Bu çerçevede üretim için temel gereksinimler olan granülasyon, tablet baskı, ambalaj makinası gibi ekipmanların alımı gerçekleştirildi. Kapasite artırımı için gerçekleştirmiş olduğu yatırım tutarı 7 milyon Avro’ya ulaştı. Guidi, “390 milyon kutu kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük ilaç üretim tesisi olan Sanofi Lüleburgaz fabrikası, yapılan yatırımlarla birlikte bu alandaki liderliğini de pekiştirerek sürdürecektir” diye konuşuyor.

Bayer, yatırımını İstanbul’dan Trakya’ya kaydıran firmalara son örnek… Kısa süre önce Arçelik-Beko, Beylikdüzü’ndeki elektronik fabrikasını Çerkezköy’e taşımıştı. Geçtiğimiz Haziran ayında yasalaşan ve şehir merkezlerindeki fabrikaların şehir dışına taşınmasını öngören Üretim Reformu Paketi kapsamında, Trakya’ya sanayi göçünün sürmesi bekleniyor.

“Trakya bölgesinde üretim yapmaktan son derece memnunuz” diyen Guidi, bölgenin avantajlarını şöyle anlatıyor: “Bilindiği üzere bu bölge Türkiye’nin seçkin sanayi kuruluşlarına ve ilaç firmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Fabrikamız İstanbul’a 150 km uzaklıkta ve Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarına ise sadece 80 kilometre mesafede. Dolayısıyla lojistik olarak da oldukça avantajlı bir konumdadır. Sanofi Lüleburgaz fabrikamız E5 karayolu üzerinde bulunmakta olup, Avrupa otoyoluna ise sadece 40 kilometre uzaklıktadır. Fabrikamızın konumu nedeniyle ihracat konusunda da stratejik bir konumda bulunuyor.”