ARGE 250


150 bin doktor reçetelerini elektronik ortamda imzalayacak

Barış Soydan

 

1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek e-reçetelerin e-imza ile imzalanması zorunluluğu, SGK ile anlaşmalı tüm özel hastane doktorlarını e-imza kullanımına yönlendirecek. Hali hazırda %85 oranında kullanılan e-imza, 2016 yılı itibariyle %100 oranında kullanılacak. Bu zorunluluk ile 150 bin doktorun e-imzayı düzenli kullanmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

SGK Genel Müdürlüğü, 2012 yılı Temmuz ayından beri uygulamaya koyduğu ve 15 Ocak 2013 tarihinden beridir hastaneler için zorunluluk haline getirilen e-reçete sistemi daha da güvenli hale getiriyor. 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile e-reçete düzenleyen hastane ve doktorların, düzenledikleri reçeteleri e-imza ile imzalamaları zorunlu kılınıyor. Bu sayede doktorların, hastanelerin, hastaların ve eczacıların birçok mağduriyeti giderilmiş olacak.

Şu anda ülke çapında e-İmza kullanımının 2 milyonu bulduğu ve 2016 yılında bu rakamın 2,5 milyon kişiye çıkacağını öngördüklerini belirten FIT Solutions CEO’su Koray Gültekin Bahar “Sadece e-reçete değil, e-imzanın hastane bilgi yönetim sistemlerine entegrasyonu ile doktor ve hastane yönetimine hasta kayıt, arşiv, doküman yönetimi ve benzeri süreçlerde kolaylık, hukuki geçerlilik, zaman ve iş gücünden tasarruf imkanı sağlanıyor. Kamu hastaneleri doğrudan TÜBİTAK’ın sağladığı bir hizmeti kullanmak zorundalar. Ancak SGK ile anlaşmalı özel hastanelerin, yazdıkları reçetelerin geçerli sayılması için yılbaşında e-imza kullanımına geçmiş olmaları gerekiyor” dedi.