ARGE 250


Tasarruf ve konfor sağlayacak 4 inovatif ürün daha!

Turkishtime Dergi

Yaklaşık 15 yıl önce hayatımıza giren 'inovasyon' kavramı, her alanda kendine yer bulmaya devam ediyor. Gün geçmiyor ki, "A, bunu da mı yapmışlar" diyeceğimiz inovatif ürünler baş döndürücü bir hızla karşımıza çıkıyor. İnovasyon Danışmanı Yekta Özcan Özözer, Turkishtime okurları için hayatımızı kolaylaştıracak inovatif ürünlerinden bazılarını yine sizler için derledi... 

ÇOK BEĞENDİM!
Swytch ile herhangi bir bisikleti e-bisiklet’e dönüştürebilirsiniz

Dünyanın en hafif, en uygun fiyatlı elektrikli bisiklet kiti mottosuyla Indiegogo’da fonlamaya açılan Swytch herhangi bir bisiklet için 80 km menzil için 32 km/saat hıza kadar güç sağlayabiliyor.
Mevcut olanla kolayca değiştirilebilen hafif (1,5 kg) ve kompakt Swytch tekerlek göbeği motoru, her bisikletin gidonuna uyabilen sensörlerle bağlantılı bir hızlı bağlayıcı, buna bağlı olan, batarya, güç elektronikleri, gösterge ve USB girişi bulunan bir güç paketi (2,1 kg), evrensel bir uyumluluk gösterebilen alternatif sensör seçenekleriyle bataryadan aldığı gücü tekerleğe ileten pedal sensörü ve çeşitli güvenlik önlemleri alınan akıllı fren sistemi olmak üzere Swytch paketi 5 parçadan oluşuyor.

Ürünün hikayesi kurucu Oliver’ın 6 yılı aşkın elektrikli bisiklet tasarımı deneyi ile başlıyor. Mevcut elektrikli bisikletlerin çerçeve tasarımları ve ilave malzemeler ile gereksiz ağır ve pahalı olduğunu düşünerek kaliteden ödün vermeden elektrikli bisiklet konseptini yeniden yaratmak üzere Swytch Dönüştürme Seti ortaya çıkartıyorlar. 3 yıllık araştırma sonrasında Mart 2016’da bu fikir üstünde çalışmaya başlayan ekip ilk satışlarını Nisan 2018’de yapmaya başladı.

Çok Beğendim çünkü:
* Çok ağır değil: Paketin tamamı toplamda 3.9 kg. Bu 5 parçadan en değerlisi olan güç çantası hırsızlıklara karşı kolayca takıp çıkarılabilir yapılmış.
* Tamamen şarj olma süresi ise kötü bir süre değil: 3 saat.
* Bu yenilikçi ürün mevcut bisikletlerin hurdaya dönüp geri dönüşüm sonrası tekrardan kullanılması için beklenmesi yerine çok hızlı bir çözümle bisiklet kullanıcılarını elektrikli bisiklet kullanmaya teşvik edebilir.

* Bir toplu taşıma ya da motorlu taşıt alternatifi olan bu fikirle Swytch ekibi karbon ayak izini azaltmak gibi çevreci bir misyon da güdüyor. Şu an indiegogo sitesinde 40 km’lik kit 299 Dolar’a ön sipariş verilebiliyor (bu rakamın önümüzdeki yıl düşürülmesini bekliyorum).
* Aile bireyleri, çocuklar, yaşlılar veya profesyonel olmayan birçok bisiklet sürücüsünün genel sorunu olan gidilecek mesafelerdeki yorgunluklara ve zorlanılan yokuş çıkışlarına karşı çözüm geliştirdiği için bisiklet kullanımının artmasına ve bazı durumlarda taşıt olarak tercih edilmesine katkı sağlayabilir.
Kaynak: https://www.indiegogo.com/projects/swytch-convert-any-bike-into-an-ebike-electric#/

 

BEĞENDİM ve İŞE YARAR!
Techo: Her türlü musluğu otomatik yapan aparat

Klasik muslukları değiştirmeden onların ucuna takılarak su tasarrufu ve onlara kullanım kolaylığı sağlayan, çok basit ama bir o kadar da işe yarar bir çözüm.
Beğendim çünkü:
* Birçok farklı ebattaki sensörsüz musluğun ucuna kolay bir şekilde takılabiliyor. Elinizi aparata uzattığınızda su akmaya başlayabiliyor. Musluk açık kaldığında, aylarca kullanmazsanız bile su sızıntısına izin vermiyor.
* Her üründe entegre akış regülatörlü su tasarrufu sağlayan Neoperl Aerotor bulunuyor. Böylece, ürün takıldığı muslukta en az %32-%65 arasında tasarruf sağlayabiliyor.
* Geceleri sensor devreye girdiğinde LED ışık açılarak yıkadığınız şeyi ayrıca görmenize olanak sağlıyor. 7 farklı renkte LED seçeneği sunuyor.
* İçindeki aktif karbon fiber filtre ile suyu saflaştırabiliyor, filtreleyebiliyor. * 4 saatte şarj olabilmekte. Bir seferlik şarj ile 8-12 ay arası defalarca kullanım sağlamakta.
* Ürününün 10 yıl arızalanmadan kullanılabileceği tahmin ediliyor.
* Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) alanı dünyada potansiyeli en büyük alanlardan birisi. Burada da bu alanda alternatif, verimli ve bizi gururlandıracak şekilde dünyadaki ilk çözümü geliştirmişler.
Geliştirilebilir:
* Bu ürünün satış fiyatı 69 dolar. Türkiye’de sadece hareket sensörlü muslukların kalitelileri bile zaten en az bu fiyattan satılıyor. Hem hareket, hem de ışık sensörleri olan kaliteli muslukların satış fiyatı ise 1.000TL’yi rahatlıkla buluyor. Bu nedenle ürünün fiyatı uygun gözükse de uç aparatı olduğu için fiyatı daha da düşürülebilir.

Kaynak: https://www.businesswire.com/news/home/20171213005480/en/Techo%E2%80%99s-Smart-Faucet-Adapter-Brings-Touchless-Taps

BEĞENDİM ve GELİŞTİRİLEBİLİR!
Ripple Maker: Kahveler için 2 boyutlu görsel tasarımı

Ripple Maker bir kahve ve espresso, late gibi türevlerini (kısaca kahve) hazırlama ve aynı zamanda bu kahvelere üzerinde istediğiniz deseni, özellikle süt kreması şekli 2 boyutlu bir yazıcı ile verebilme makinası.

Beğendim çünkü:
* Cafe’lerde kahve üzerine manuel olarak şekil veriliyordu. Ripple Maker bu uğraştırmalı süreci dijitalleştirmenin basit ve işlevsel bir yolunu bularak kolaylaştırmış, patentlemiş. Komplike şekiller verebilmeyi sağlamış ve bunu maksimum 10 saniyeye indirmiş.
* Appstore ve Android uygulamaları ile başta cep telefonunuz, birçok farklı kanaldan istediğiniz bir fotoğrafı veya görseli ürüne yükleyebiliyorsunuz. Yüklü olan görsellerden istediklerinizi de cihazınıza gönderebiliyorsunuz.
* Resimleri sentetik içerikler ile değil sadece gerçek ve taze kahve özleri kullanılarak basabiliyor.
Geliştirilebilir, çünkü:
* Şimdilik kartuş niyetine sadece kahve bazlı içecekler için kahve çekirdeği özleri ya da bira için malt olmak üzere iki çeşit ürün kullanılabiliyor. Fakat basmak istenen ürün belirli bir hazneye direkt doldurularak seçilebilir olursa daha kullanıcı dostu olabilir. Örneğin çikolata tozu, fındık tozu ve tarçın gibi ürünler de kahve, bazıları da çay, salep üzerine tercih edilebiliyor.
* 21 x 27 x 49,5 cm ölçütleri mutfak ve cafe’lere şimdilik yerleştirilebilmesine olanak sağlasa da daha da ölçütler iyileştirmeler ile zaman içinde küçültülebilir.
* Esas sorun 16 kg gibi oldukça ağır bir net ağırlığa sahip olması. Daha çok satılabilmesi için ağırlığını kesinlikle azaltılması gerekiyor.
* Websitesinde kokteyllere de hazırlık yaptığı görülmektedir ki bu da pazarını genişletebilecek doğru bir hamledir.
Kaynak: https://www.drinkripples.com/ripplemaker

 

ÇOK BEĞENDİM ama GELİŞTİRİLEBİLİR!
Süper-Süper İletken Grafen ile temiz ve sınırsız enerji üretimi

Grafen’i oluşturan karbon atomlarının Brownian hareketi olarak adlandırılan dalgalanmasını araştıran Arkansas Üniversitesi bilim insanları ve Paul Thibado, sadece karbon atomlarının değil grafenin de tabaka halinde hareket ettiğini gözlemledi. Bu ölçekte bakılınca atomların hareketine göre oldukça büyük bir hareket. 10 mikron boyunca ölçülen bir grafen levha 10 mikrowattlık güç üretebiliyor. Bu, günümüz elektroniğinin temel malzemesi silikona göre çok daha küçük, çok daha ince ama çok daha sağlam ve çok daha iletken bir malzeme ve enerji üreten bir ürün demek.

Grafen’in bilim ve teknoloji dünyasına getireceği ciddi yeniliklerin olacağı son yıllarda zaten düşünülüyordu 2 Boyutlu Grafen üzerine yaptıkları ve 2004’te açıkladıkları çalışmalar çığır açıcı bulunduğu için Manchester Üniversitesi araştırmacıları Andre Geim and Konstantin Novoselov’a 2011 yılında Nobel Fizik Ödülü verilmişti.

Son bir yıldır ise Grafen araştırmacılarından Paul Thibado bugün kullandığımız küçük pillerin hacmini arttırmadan iki elektrot arasına yerleştirilen negatif yüklü grafen tabakasını hareket ettirilebileceğini ve böylece çok daha yüksek kilowatlık enerji elde edilebileceğini ispat etti.

Bu yenilikçi ürünü beğendim çünkü:
* Çok çok hafif (ultralight) ama bir o kadar da dayanıklı: Aynı birimdeki çelikten de 200 kat daha sağlam.
* Aynı zamanda çok esnek.
* Gün ışığının %90’ını geçirecek kadar saydam. Yani güneş enerjisini ev, çatı veya otomobil camlarından çok daha yüksek verimlilikte ürettirebilir.
* Süper-süper iletken: Elektronları silikona göre 30 kat daha hızla iletiyor!
* Ayrı helyum veya zararlı bazı zararlı maddelerin geçişini de engelleyebiliyor. Yani zararlı kimyasalların geçmesinin istenmediği ortamlarda filtre olarak da kullanılabilir.
* Tüm bunlara baktığımda, Grafen bazlı ürünler; sadece cep telefonlarımız ve akıllı saatlerimizde değil, çok daha küçük ve hafif mikro işlemcilerde, çok ince TV ekranlarında, LED göstergelerde, güneş hücrelerinde yani temiz enerji üretiminde, giysilerimize, insan veya hayvan gövdelerine yerleştirilebilecek mikro grafen, cihazlarda mobil alıcı-verici olarak kullanılabilmesini, vücut ve çevre verilerinin bir merkeze gönderilerek işlenebilmesini, bu cihazların vücut, araç, sensor olarak birçok yerde (örneğin sindirim sisteminde) çok daha fazla ve kolay kullanılabilecek. Önümüzdeki yıllarda Grafen bazlı birçok çarpıcı yenilikçi ürün geliştirilmesini bekliyorum.

Kaynak: http://www.iflscience.com/technology/graphene-loophole-could-provide-clean-and-limitless-energy-in-the-future/