OSB Yıldızları Araştırmması


DEİK iş konseylerinde yeni başkanlar belirlendi

Turkishtime Dergi

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) cumartesi günü düzenlenen seçimli genel kurulunda iş konseylerinde önemli değişimler yaşandı. Yüksek katılımla gerçekleşen genel kurulda 6 bölge koordinatöründen 4'ünde başkan değişti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu geçen Cumartesi günü İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplam 145 iş konseyinin yeni başkanları ve yürütme kurulu üyeleri seçildi. Rekor katılımla gerçekleşen genel kurulda 24 iş konseyinde birden fazla liste oylandı.

İki yıl boyunca Fransa ülke başkanlığı görevini yürüten TAV Holding CEO’su Sani Şener, Hırvatistan başkanlığına seçilirken, daha önce İran başkanlığını yürüten Kiler Holding Başkanı Ümit Kiler, son seçim ile Umman başkanlığına seçildi. İngiltere başkanlığını yürüten Gürmen Group Başkanı Remzi Gür de İrlanda konsey başkanlığına getirildi.

DEİK’in geçmiş dönemlerinde başkan olarak hizmet veren Rona Yırcalı, Tuncay Özilhan, Simone Kaslowski, Fatih Karamancı, Mehmet Kutman, Erdem Çenesiz, Canan Çelebioğlu, Selim Bora, Ferda Yıldız gibi isimler seçim listelerinde yer almadı.

Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, “Üç ay önce herhangi bir iş konseyi başkanlığına aday olmadığımı DEİK Başkanı Nail Bey ile paylaşmıştım” dedi.

Listede yer almayan bir isim de Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya idi. Şenol Şankaya, Mısır Konsey Başkanlığı’nı yürüten ve bu seçimde de göreve getirilen Mesut Toprak’ın başkan yardımcılığını, bu kez oğlu Selim Şankaya’ya bıraktı. Baba oğul DEİK’e ülke konsey başkanı olarak hizmet edecek isimler arasında Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı (DEİK Cezayir İş Konseyi Başkanı seçildi) ile Japonya Konsey Başkanlığı’na seçilen oğlu Şerif Tosyalı da yer aldı.

Summa Yönetim Kurulu Başkanı Selim Bora, Venezuela başkanlığının ardından yeni bir başkanlık görevine talip olmazken, kardeşi Sinan Bora, Moldova İş Konseyi Başkanlığı’na yeniden seçildi.

DEİK’te uzun süreden bu yana hizmet üreten İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, hem İtalya konsey başkanlığına hem de Türkiye Avrupa İş Konseyleri Koordinatörlüğü’ne yeniden seçildi. Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay da son başkanlık yeri Kanada’dan değil de İngiltere için seçime gitti ve seçildi. Osman Okyay, "İngiltere’de grup olarak özellikle savunma sanayi ve uçak sanayi konularında işbirliğimiz var. Türkiye olarak da İngiltere’ye yönelik gündemimiz bir hayli önemli” dedi.

Tayland İş Konseyi Başkanlığı’nı yürüten Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, son seçimde adaylığını koymadı. Yerine uzun süredir ülkede petrokimya alanında faaliyet yürüten Karex Başkanı Cemil Çakar seçildi.

DEİK Bangladeş İş Konseyi Başkanlığı’na Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik seçildi. Gedik, Bangladeş’in hem nüfusu, hem de bölgesinde giderek yükselen değeri açısından Türkiye’nin gündemine daha fazla girmesi gerektiğine işaret etti. Gedik, “Bangladeş ile ticari faaliyetlerimiz artarak devam ediyor. Yanı sıra Gedik Holding olarak ülkede yatırım yapmak için de proje geliştiriyoruz” dedi.

Önceki dönemin Çin konsey başkanı olan, son seçimde Hong Kong başkanlığına getirilen Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, aynı zamanda Türkiye- Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinasyon başkanlığına da tekrar seçildi. Kolbaşı seçimlerin ardından şu değerlendirmede bulundu: “Yeni dönemde ABD ile Çin, Türkiye gündeminde çok önemli yer tutacak iki bölge. Biz bölgemiz olarak bu alanda üzerimize düşen görevimizi mesaimizi artırarak devam ettireceğiz”.

Yeni dönemde önemi artan ülke başkanlıklarından biri de Malta. DEİK Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanlığına yeniden seçilen Halis Ali Çakmak, Malta’nın Afrika, Güney Avrupa ve Ortadoğu’ya yönelik ortak bir merkez olduğunu dile getiriyor ve ekliyor; “Libya ülkemizin gündeminde çok fazla kalacak. Malta, Libya ile ilişkiler konusunda önemli bir ülke. Libya’nın karar vericileri ve zengin kesiminin Malta’da bir şekilde bulunduğunu dile getirmek isterim” diye konuşuyor.

4 koordinatörlükte başkanlar yenilendi

DEİK bünyesinde ülke iş konseylerinin yanı sıra 6 bölge koordinatörlüğü hizmet yürütüyor. Seçimlerin ardından 6 koordinatörlükten 4’ünde başkanlar değişti. Türk Avrupa İş Konseyleri Koordinatörü Zeynep Bodur Okyay ile Türkiye- Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü Murat Kolbaşı yeniden seçildi. Türkiye Afrika İş Konseyi Koordinatörlüğü’ne Berna Gözbaşı, Türkiye Avrasya İş Konseyleri Koordinatörlüğü’ne Mithat Yenigün, Türkiye Ortadoğu ve Körfez İş Konseyi Koordinatörlüğü’ne Ümit Kiler ve Türkiye Amerika İş Konseyleri Koordinatörlüğü’ne de Mehmet Ali Yalçındağ ilk kez seçildi.